Sürat Pateni Dünya Kupası'na doğru

Sürat Pateni Dünya Kupası'na doğru
Sürat Pateni Dünya Kupası'na doğru
- Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: "Bu turnuva, Erzurum'da 2019'da düzenlenecek Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali öncesinde hem Türkiye hem de Erzurum için önemli bir prova niteliği taşıyor"

ANKARA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Erzurum'da 13-15 Şubat tarihlerinde yapılacak Sürat Pateni Dünya Kupası'nın aynı kentte 2019'da düzenlenecek Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali öncesi prova niteliği taşıdığını belirtti. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kılıç, kış sporlarındaki organizasyonlar arasında önemli bir yer teşkil eden Sürat Pateni Kısa Kulvar Dünya Kupası'nın, Türkiye 'de düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti kaydetti. 

Erzurum'un son yıllarda birçok farklı organizasyona evsahipliği yaptığını hatırlatan Kılıç, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Kış sporlarındaki organizasyon tecrübemizi her geçen yıl artırıyoruz. Erzurum kış sporlarının merkezi konumuna geldi. Bu tür önemli organizasyonlardaki tecrübemizi ilerleyen yıllardaki birçok organizasyona da yansıtacağımıza inanıyorum. Sürat Pateni Kısa Kulvar Dünya Kupası gibi turnuvalar, 2019'da düzenlenecek Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) öncesinde hem Türkiye hem de Erzurum için önemli bir prova niteliği taşıyor." 

 

-Türkiye 6 sporcuyla temsil edilecek

Organizasyonda Türk Milli Takımı'nda Berk Yetişken, Fırat Yardımcı, Selim Tanrıkulu, Menderes Eren, Serdar İltir ve İnan Eren, en iyi sonucu almak için mücadele verecek.

Milli takım sporcularından Berk Yetişken, böylesine önemli bir turnuvanın Türkiye'de yapılmasından dolayı büyük gurur yaşadığını belirtti.

Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını anlatan Yetişken, şunları kaydetti:

"Kupada, dünyanın en iyi isimlerine karşı yarışma imkanı bulacağım. Kariyerim adına çok büyük bir deneyim olacak. Organizasyon için artık çok az bir zaman kaldı. Çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Turnuvadaki amacım, üst sıralarda yer alarak madalya kazanmak olacak. Ayrıca Türkiye rekorlarını geliştirmek adına elimden gelenin en iyisini yapacağım. En büyük hayalim olimpiyat oyunlarında mücadele etmek. Oyunlara yaklaşık 3 yıl gibi bir süre var. Bu süreçte spor hayatımın en iyi performansını sergileyip ilklere imza atmak istiyorum."

Palandöken Yenişehir Spor Salonu'nda düzenlenecek şampiyonada, bireysel yarışmalar, 500, 1000 ve 1500 metrede, bayrak yarışları ise kadınlarda 3000 metre, erkeklerde 5000 bin metrede yapılacak. Sporseverler, organizasyon boyunca olimpiyat şampiyonu Rus sporcu Victor Ahn ve Kanadalı Charles Hamelin gibi dünya yıldızlarını izleme fırsatını bulacak.