Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Diyanet İşleri Başkanı Görmez: - "Ramazanın rahmet iklimi ve bayram sevincinin gölgesi henüz üzerimizdeyken bu vahşetin işlenmiş olması, bu vahşeti işleyen şer güçlerin bir kez daha herhangi bir din, inanç, ahlak ve değer tanımadıklarını ortaya koymuştur" - "Çatışmayı körüklemekten sivil insanları katletmekten ve insanların kalbine korku salmaktan medet umanların başarı elde etmeleri mümkün değildir"

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suruç'taki terör saldırısını kınayarak, "Ramazanın rahmet iklimi ve bayram sevincinin gölgesi henüz üzerimizdeyken bu vahşetin işlenmiş olması, bu vahşeti işleyen şer güçlerin bir kez daha herhangi bir din, inanç, ahlak ve değer tanımadıklarını ortaya koymuştur" değerlendirmesinde bulundu. 

Görmez, yaptığı yazılı açıklamada, Şanlıurfa 'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısının herkesi derin bir elem ve üzüntüye gark ettiğini kaydederek, hunharca saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve bu ıstırabı yakından hisseden millete başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

"Ramazanın rahmet iklimi ve bayram sevincinin gölgesi henüz üzerimizdeyken bu vahşetin işlenmiş olması, bu vahşeti işleyen şer güçlerin bir kez daha herhangi bir din, inanç, ahlak ve değer tanımadıklarını ortaya koymuştur" ifadesini kullanan Görmez,  İslam 'ın en temel insan hakkı prensibinin "Suçsuz yere birini öldürmenin bütün insanlığı öldürmek" olduğunu anımsattı.

Görmez, şunları kaydetti:

"Kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin kime karşı olursa olsun terörün meşru hiçbir yönü yoktur. Bu provokatif saldırıların sonucu, kaybettiğimiz insanlarla sınırlı değildir. Bu eylemler insanlığı hedef almakta ortak değer ve idealler etrafında kurumsallaşan huzur ve barış arayışını da tehdit etmektedir. Bütün dünyada terörden kaynaklı her ölüm hakka, hukuka, adalete ve barışa olan ihtiyacı her gün daha da artırmaktadır. Çatışmayı körüklemekten  sivil insanları katletmekten ve insanların kalbine korku salmaktan medet umanların başarı elde etmeleri mümkün değildir. Halkımızın her türlü nefretten, şiddetten uzak kalarak sağduyu içinde birlik ve beraberliğimize her zamankinden çok daha bağlı kalacağına olan inancımı paylaşıyor, bu menfur saldırıyı şiddetle tekrar kınıyor, milletimize başsağlığı diliyorum."