TCDD'den "İZBAN" açıklaması

TCDD'den "İZBAN" açıklaması
TCDD'den "İZBAN" açıklaması
- TCDD: "İZBAN'ın ray kullanımı hakkı olarak TCDD'ye her yıl 32,5 milyon lira ödediği ifade edilse de İZBAN tarafından TCDD'ye ödenmesi gereken hat kullanım bedeli hiç ödenmemiştir"

ANKARA (AA) - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nca (TCDD), İzmir Banliyö Sistemi'nin (İZBAN) ray kullanımı hakkı olarak TCDD'ye ödenmesi gereken hat kullanım bedelini hiç ödemediği bildirildi.

TCDD Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, İZBAN'ın ray kullanım hakkı olarak TCDD'ye her yıl 32,5 milyon lira ödediği yönünde çıkan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

 "Ray kullanım hakkı ödemesinin" İZBAN tarafından TCDD'ye hiç yapılmadığının belirtildiği açıklamada, "Haberlerde İZBAN'ın ray kullanım hakkı olarak TCDD'ye her yıl 32,5 milyon lira ödediği ifade edilse de İZBAN tarafından TCDD'ye ödenmesi gereken hat kullanım bedeli hiç ödenmemiştir" ifadelerine yer verildi.

- "TCDD teşekkülünce İZBAN'a 966 milyon lira yatırım gerçekleştirildi"

İzmir Büyükşehir Belediyesince İZBAN için 800 milyon lira ödendiği, TCDD'de tarafından harcanan paranın ise bu rakamın 7'de biri dahi olmadığı şeklindeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İzmir Banliyö Sisteminin hayata geçirilmesi için teşekkülümüz tarafından elektrifikasyon, sinyalizasyon, istasyon yapımı ve kamulaştırma bedeli olarak 322 milyon dolar (966 milyon lira) yatırım gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte İZBAN Banliyö İşletmeciliğinde kullanılacak araçların temini için TCDD tarafından 2006-2015 yılları arasında 117,5 milyon lira nakit sermaye artırımı yapılmıştır."

Açıklamada, İZBAN gelirinin yüzde 45'inin TCDD'ye hat kirası olarak ödendiği yönündeki iddialara karşılık ise İZBAN'ın taşıma ücret tarifesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından belirlendiği, uygulanan tarife gereği ise yolcuların yaklaşık yüzde 33'ünün ücretsiz seyahat ettiği bildirildi.

Bu durumun İZBAN'ın gelir kaybına neden olduğu, bu nedenle TCDD teşekkülüne ödendiği iddia edilen hat kirası bedelinin gelire oranının yüksek çıktığı, ayrıca hat kirası bedelinin de TCDD teşekkülüne hiç ödenmediği kaydedildi.

Ayrıca bugüne kadar ESHOT payı olarak İZBAN gelirinden toplam 14 milyon liranın da İZBAN'a ulaşmadan belediye şirketi tarafından kaynağında kesildiği bildirildi.