TDV ramazanda 67 ülke ve 400 bölgede yardım dağıtacak

TDV ramazanda 67 ülke ve 400 bölgede yardım dağıtacak
TDV ramazanda 67 ülke ve 400 bölgede yardım dağıtacak
- Türkiye Diyanet Vakfı, ramazan ayında "Vakit iyilik vakti, bu ramazan her zaman" sloganıyla dünyanın 67 ülke ve 400 farklı bölgesinde muhtaçlara gıda kolisi dağıtımı yapacak ve iftar sofraları kuracak - Yurt içinde de ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı aileler için her biri 25 TL değerinde toplam 154 bin alışveriş yardım Kartının da dağıtılması hedefleniyor - TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu: - "Bu yıl ramazan ayında yurtiçine ve yurtdışına toplam 9 milyon 350 bin TL tutarında yardım yapmış olacağız. İhtiyaç sahiplerinin ellerinden tutmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek için emanetiniz olan zekat, fitre ve bağışlarınızı bekliyoruz"

ANKARA (AA) - AYNUR EKİZ -  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ramazan ayında "Vakit iyilik vakti bu ramazan her zaman" sloganıyla dünyanın 67 ülke ve 400 farklı bölgesinde muhtaçlara gıda kolisi dağıtımı yapacak ve iftar sofraları kuracak.

TDV, yurtiçinde de ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı aileler için her biri 25 TL değerinde toplam 154 bin alışveriş yardım kartını da dağıtmayı hedefliyor.

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın 40 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği iyilik faaliyetleri ve üstlendiği sorumluluğun bilinciyle, yedi kıtada, milletin emanet ettiği fitre, zekat ve bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığını söyledi.

Vakfın, hayırseverlerin yardımlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında faaliyetlerini genişleterek sürdürdüğünü vurgulayan Palakoğlu, şöyle devam etti:

"Ramazan ayında 'Zekat, fitre kardeşlerimize ulaşıyor. Vakit iyilik vakti, bu ramazan ve her zaman' diyoruz. Bugüne kadar düzenlediği ramazan programlarında milletimizin fakir ve muhtaçlara ulaşan yardım eli olan, ramazan sevincini farklı coğrafyalarda açtığı iftar sofralarında milyonlarca Müslüman kardeşimizle yaşayan Türkiye Diyanet Vakfı, ramazan faaliyetlerini bu yıl da artan bir ivmeyle devam ettiriyor." 

Palakoğlu, geçen yıl ramazan ayında, toplam bedeli 1 milyon TL değerinde 42 bin yardım kartı hazırlandığını, şubeleri vasıtasıyla yurt genelinde belirlenen 10 bin 600 ihtiyaç sahibi aileye dağıtıldığını hatırlatarak, "2014 yılı Ramazan ayında yurtiçinde 4 milyon 83 bin TL, yurtdışında ise 2 milyon 771 bin TL yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Geçen yıl ülkemizde ve yurtdışında 47 ülkenin 232 bölgesinde kurduğumuz iftar sofraları ve dağıttığımız gıda kolileriyle toplam 6 milyon 855 TL tutarında yardım yaptık."

- "67 ülke ve 400 bölgede iyiliğin sesi olacağız"

Bu yılki ramazan yardım kampanyası çerçevesinde, yurtiçinde ve yurtdışında fakir ve yardıma muhtaçlara alışveriş yardım kartı ve gıda yardım paketleri dağıtacaklarını, iftar sofraları kuracaklarını vurgulayan Palakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yılki ramazan programı kapsamında, Türkiye geneli ile dünyanın 67 ülke ve 400 farklı bölgesinde yardım dağıtımı ve iftar programları düzenleyeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşları ile 92 partner kurum işbirliğinde gerçekleştireceğimiz ramazan yardım programı kapsamında, dünyanın farklı coğrafyalarında 45 bin gıda kolisi dağıtılacak, kurulacak iftar sofralarında 132 bin 943 kişiye iftar verilecek. TDV bu ramazanda 26 vakıf çalışanı ve 9 gönüllüden oluşan ekibiyle yurtdışında yaklaşık 2 milyon dolarlık yardım faaliyeti gerçekleştirecek. Bu ramazanda 67 ülke ve 400 bölgede iyiliğin sesi olacağız."

- "Ramazanda 9 milyon 350 bin TL yardım"

İsmail Palakoğlu, yurtiçine yönelik yardımlar çerçevesinde de ramazan ayında ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı aileler için alışveriş yardım kartı dağıtacaklarını dile getirerek, "Bu yıl ramazan ayında yurtiçinde her biri 25 TL değerinde toplam 154 bin kart ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı ailelere ulaştırılacak. Ramazan ayında yurtiçinde üç etapta dağıtılması planlanan yaklaşık 3 milyon 850 bin TL tutarındaki alışveriş kartlarının dağıtımı, vakıf genel merkezi ile 76 il şubesi ve 427 ilçe şubesi olmak üzere toplam 503 şubede yapılacak" ifadesini kullandı.

Şubeler vasıtasıyla il ve ilçelerde iftar sofraları kurularak yüz binlerce kişiyle iftar sofralarında bir araya gelineceğini aktaran Palakoğlu, "Bu yıl ramazan ayında yurtiçine ve yurtdışına toplam 9 milyon 350 bin TL tutarında yardım yapmış olacağız. Bu ramazan ve her ramazan, şehrimizdeki, ülkemizdeki ve dünyamızdaki ihtiyaç sahiplerinin ellerinden tutmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek için emanetiniz olan zekat, fitre ve bağışlarınızı bekliyoruz" dedi.

- "İftar sofralarında kardeşlerimizle buluşuyoruz"

"Kurduğumuz iftar sofralarında toplumun her kesimiyle ramazan ayının bereketini paylaşıyoruz" diyen Palakoğlu, Kocatepe Camii Külliyesinde kurulan iftar sofrasının artık geleneksel hale geldiğini ifade etti. Kocatepe Camii Külliyesinde geçen yıl iftar sofrasına günlük yaklaşık 2 bin 500 kişinin iştirak ettiğini belirten Palakoğlu, ramazan ayı boyunca yaklaşık 75 bin kişiye iftar yemeği verildiğini söyledi. 

- "Ramazan ayının vazgeçilmez unsuru kitap ve kültür fuarları"

Palakoğlu, TDV'nin dini yayınlarda okuyucu, yazar ve yayıncıyı buluşturmak amacıyla 1983 yılından bu yana her yıl ramazan ayında İstanbul ve Ankara'da Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı düzenlediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ramazan ayının vazgeçilmez bir unsuru olan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bir gelenek haline dönüştürülen kitap ve kültür fuarının bu yıl 34'üncüsünü gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği fuarlar, İstanbul Beyazıt Meydanı ile Ankara Kocatepe Camii avlusunda yapılıyor. İstanbul Beyazıt Meydanı'ndaki fuar bu yıl 17 Haziran'da, Ankara Kocatepe Camii avlusundaki fuar ise 24 Haziran 2015 tarihinde kapılarını kitapseverlere açacak. Kitap fuarlarımız 13 Temmuz'da sona erecek."