TDV'den 1 milyon hediye Kur'an-ı Kerim

TDV'den 1 milyon hediye Kur'an-ı Kerim
TDV'den 1 milyon hediye Kur'an-ı Kerim
- Türkiye Diyanet Vakfınca "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Türkiye ve yurtdışında 1 milyon kişiye Kur'an-ı Kerim hediye edilecek - TDV Genel Müdürü Palakoğlu: - "Proje, farklı dillerde oluşturulan mealleriyle, daha çok insanın Kur'an'a ulaşmasına, hayatına Kur'an ile anlam kazandırmasına ve İslam'ın doğru anlaşılmasına katkı sağlayacak" - "Kampanya çerçevesinde gelecek bağışlara göre, ilk etapta yurtiçi ve yurtdışında 1 milyon Kur'an-ı Kerim'i, ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırmayı hedefliyoruz"

ANKARA (AA) - AYNUR EKİZ -  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Başkanlığınca "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Türkiye ve yurtdışında 1 milyon kişiye Kur'an-ı Kerim ulaştırılacak.

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı ile faaliyet alanlarını Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Türk cumhuriyetlerinden Uzak Doğu, Latin Amerika ve Afrika ülkelerine kadar genişlettiklerini belirtti.

Bu ülkelerdeki bazı bölgelerde Kur'an-ı Kerim sayısının az olduğunu anlatan Palakoğlu, "buralarda hafızlık yapanların, ayetleri kum ve tahta parçalarına yazarak ezberlemelerinin kendilerini üzdüğünü" söyledi. 

Son zamanlarda yurtiçi ve yurtdışından yoğun Kur'an talebiyle karşılaştıklarını ifade eden Palakoğlu, "Yurtdışında ihtiyaç duyulan coğrafyalarda, yurtiçinde de okul, yurt, hastane, cezaevi, Kur'an kursları, yoksullar ve hafızlık öğrencilerine ulaştırılmak üzere Kur'an-ı Kerim ve meallerinin dağıtımına yönelik kampanya düzenlenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Palakoğlu, bu amaçla Diyanet İşleri Başkanlığının işbirliğiyle, Kur'an-ı Kerim'in çağlar üstü evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, onu okuma, anlama ve yorumlama konusundaki çabaları desteklemek amacıyla "Hediyem Kur'an Olsun" projesini başlattıklarını dile getirdi.

- Hedef 1 milyon Kur'an-ı Kerim 

Projenin hedef kitlesinin yurtiçi ve yurtdışında Kur'an ihtiyacı bulunan kişi ve kurumlar olduğunu bildiren Palakoğlu, şöyle devam etti:

"Herkesin rahatlıkla okuyabileceği şekilde basılan Kur'an nüshaları, yurtdışında Balkanlar ve Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Orta Doğu'daki ülkelerde bulunan yerel sivil toplum kuruluşu ve dini idarelerden gelen istek üzere ulaştırılacak. Yurtiçinde ise imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, yükseköğrenim öğrenci yurtları, hastaneler, cezaevleri, il, ilçe, kamu kurum ve kuruluşlarının kütüphaneleri, oteller ve web sayfası üzerinden talepte bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ulaştırılacak."

Palakoğlu, kampanya çerçevesinde gelecek bağışlara göre, ilk etapta yurtiçi ve yurtdışında 1 milyon Kur'an-ı Kerim'i ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

- Farklı dilde de basılacak

Farklı dillerde Kur'an-ı Kerim meallerinin basılacağını aktaran Palakoğlu, "Proje, farklı dillerde oluşturulan mealleriyle daha çok insanın Kur'an'a ulaşmasına, onu anlamasına, hayatına Kur'an ile anlam kazandırmasına ve İslam'ın doğru anlaşılmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Kur'an-ı Kerim'in, İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca meali bulunacağını ifade eden Palakoğlu, "İlerleyen aşamalarda gelen talepler doğrultusunda, farklı dillerde mealler de hazırlayabileceğiz. Türkiye'de Aliyyül Kari kıraati, yurtdışı nüshalarda ise resmi Osmani kıraati üzere basılmış nüsha dağıtılacak" bilgisini verdi.

- SMS ile bağış yapılabilecek

Palakoğlu, Kur'an'ı Kerimlerin, TDV üzerinden açılacak banka hesapları ve SMS ile yapılacak yardımlarla temin edileceğini söyledi.

Projenin uzun soluklu olduğuna dikkati çeken Palakoğlu, şunları kaydetti:

"Proje, Kur'an-ı Kerim'i her gönle ulaştıracak. Bağış yapmak isteyen Müslümanlar, bu hayra katılarak, kısa mesaj, banka veya elden bağış yöntemiyle istediği sayıda Kur'an'ı, ihtiyaç duyan kişi ve kurumlara ulaştırabilir. Böylelikle Kur'an sayesinde bir gönül köprüsü kurulacaktır. Proje için her türlü bilginin edinilebileceği 'www.hediyemkuranolsun.com' sayfasını hizmete açtık. Tüm operatörlerden '4333' nolu SMS numarasına 12 lira, online bağış yöntemleriyle yurtiçinde 8, yurtdışında ise kargo bedeliyle 12 lira tutarında bağışla, Kur'anlarımız ilk etapta Balkanlar ve Orta Asya'da 18 ülkeye ulaştırılacak."