Teknopark Ankara'nın birinci etabı 2016 yılında tamamlanacak

Teknopark Ankara'nın birinci etabı 2016 yılında tamamlanacak
Teknopark Ankara'nın birinci etabı 2016 yılında tamamlanacak
ANKARA (AA) - İvedik OSB'deki Ankara Teknopark'ın birinci etabı 2016 yılında tamamlanacak. AA muhabirinin İvedik OSB yetkililerinden aldığı bilgiye...

ANKARA (AA) - İvedik OSB'deki Ankara Teknopark'ın birinci etabı 2016 yılında tamamlanacak. 

AA muhabirinin İvedik OSB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2014 yılının sonlarında ihalesi tamamlanarak inşasına başlanan teknopark 2 etaptan oluşacak. 

Bünyesinde 500 teknoloji geliştirme firmasının faaliyet göstereceği teknopark 13 bini yüksek vasıflı Ar-Ge personeli, 7 bini destek ve üretim çalışanı olmak üzere toplam 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. 

Yatırım maliyetinin 280 milyon lira olarak öngörüldüğü teknoparkta malzeme (akıllı malzemeler, nanoteknoloji), yazılım ve bilişim, uzay ve havacılık, gıda, sağlık, biyoteknoloji, gen, çevre , enerji, tıbbi cihaz, plastik-kauçuk, elektrik-elektronik, yenilenebilir enerji, mekatronik ile optik ve lazer teknolojileri alanlarında çalışmaları olan firmalar faaliyet gösterecek. 

OSB yetkilileri, projenin 2017 yılının sonlarına doğru tamamlanacağını belirterek, teknoparkın, İvedik OSB'nin 450 milyon dolar olan yıllık ihracatını birkaç yıl içinde 4-5 milyar dolara çıkarmasını beklediklerini ifade ettiler.