Terör örgütü PKK'nın HDP için oy istemesi

Terör örgütü PKK'nın HDP için oy istemesi
Terör örgütü PKK'nın HDP için oy istemesi
- AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu: - "HDP, Türkiye'nin gerçeklerine uygun, Çözüm Süreci'ni güçlendirecek bir siyasi zeminde bulunmak yerine PKK'nın önüne koyduğu stratejiye uygun bir seçim siyaseti izledi. Bu seçim siyasetinin hedefinde de AK Parti'yi iktidardan düşürmek vardı" - AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı Ensarioğlu: - "PKK, HDP eliyle siyaset yapıyor, silahı da bir siyaset aracı olarak kullanıyor. Bayık ve Karayılan gibi siyaset dışı ve illegal silahlı grupların siyasi partilere oy istemesi, bölgede bir baskı aracı oluşturmak ve baskıyı hissettirmek amacıyla yapılan beyanlardır"

DİYARBAKIR (AA) - HALİL İBRAHİM SİNCAR/SÜLEYMAN UMUT GÜRHAN - AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, terör örgütü PKK yöneticilerinin 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi öncesinde vatandaşları baskı altına alarak, "HDP'ye oy verin" çağrısında bulunmasına ilişkin, "HDP, Türkiye'nin gerçeklerine uygun Çözüm Süreci'ni güçlendirecek bir siyasi zeminde bulunmak yerine PKK'nın önüne koyduğu stratejiye uygun bir seçim siyaseti izledi. Bu seçim siyasetinin hedefinde de AK Parti'yi iktidardan düşürmek vardı" dedi.

Miroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde kendisine ait bir strateji yürütmediğini söyledi.

HDP ve PKK açısından seçimlerin tek amacının AK Parti'nin siyasi gücünü kırmak ve iktidar yaptırmamak olduğunu anlatan Miroğlu, HDP'nin bu açıdan son 20 yılda geliştirdiği siyasi programlardan koptuğunu ifade etti.

Miroğlu, "PKK ne kadar Türkiyeli ise HDP de o kadar Türkiyeli'dir. Aslında PKK'nın HDP'ye verdiği destekle seçimlerde ona oy verilmesini istemesinden çok, HDP'nin kendisini PKK'nın stratejilerine angaje etmiş olması önemlidir" diye konuştu.

HDP'nin "devrimci halk savaşı" stratejisini aktif şekilde desteklediğine dikkati çeken Miroğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü bu stratejiye hiçbir şekilde karşı çıkmıyor. Karşı çıkmamakla kalmıyor. PKK şiddeti ve terörü tolere etmeye gayret ediyor. Bu yüzden özellikle şiddetin ve terörün zirve yaptığı dönemlerde barış çağrılarını hiç eksik bırakmıyor. Bu barış çağrılarının tek amacı var, şiddeti ve terörü tolere edebilmek. Bugün 'HDP ve siyaset' denildiğinde aklımıza gelmesi gereken temel şey, HDP'nin siyasi varlığını, misyonunu ve  programını unutmuş olmasıdır.

PKK'nın izlediği devrimci halk savaşı stratejisinden doğan o büyük acılar, şiddet ve terör meşru gösterilmeye çalışılmaktadır."

Ülkede savaşın sürmesindeki en önemli nedenin, HDP'nin ve AK Parti ile sorun yaşayan kesimlerin PKK şiddeti ve terörüne dört elle sarılması olduğunu vurgulayan Miroğlu, "Başta bazı medya ile Paralel Yapı, Türkiye'nin liberalleri ve aydınları bu konuda HDP'yi hiç yalnız bırakmıyorlar. PKK şiddetini ve terörünü meşru gösteren sınırsız sayıda makaleler, açıklamalar ve TV programları düzenliyorlar. PKK da bunun farkında" ifadelerini kullandı.

Miroğlu, "PKK, 'Madem bu şiddet ve terör can kurtaran simidi haline geldi, o halde bunu durdurmak yerine sürdürmek, bütün muhalif kesimlerin çıkarınadır' diye düşünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "PKK, HDP eliyle siyaset yapıyor"

AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı Galip Ensarioğlu da terör örgütü PKK'nın, silahın gücü ve psikolojik rolünün seçime yüzdelik olarak ne kadar etki ettiğini iyi bildiğini söyledi.

PKK'nın sözde ateşkes ilanının da HDP'nin seçim çalışmalarını rahat yürütmesi için olduğuna işaret eden Ensarioğlu, "PKK, HDP eliyle siyaset yapıyor, silahı da bir siyaset aracı olarak kullanıyor. Bayık ve Karayılan gibi siyaset dışı ve illegal silahlı grupların siyasi partilere oy istemesi, bölgede baskı aracı oluşturmak ve baskıyı hissettirmek amacıyla yapılan beyanlardır. Buradaki kitleyle zaten doğrudan bağları var. Bunu üst düzeyden ilan etmeleri, halk üzerinde baskı oluşturmak amacıyladır" şeklinde konuştu.

Ensarioğlu, Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın HDP'ye oy istediklerine dair bu süreçte bazı ifadeleri olduğunu anımsatarak, köylerde ve ilçelerde insanların psikolojik baskıyı hissetmesi için bu tür beyanlarda bulunulduğunu aktardı.

"PKK'nın zaten HDP ile organik bağları var. Bu bağın hiyerarşik düzeni içinde PKK silahı da bir siyaset aracı olarak her daim kullanmıştır. Silahlı gücün varlığı bile başlı başına bir baskı aracıdır. Bu seçimde bunları daha fazla hissettirmeye çalışıyorlar çünkü ciddi bir biçimde sıkışmış durumdalar. Bu son olup bitenler, kendilerini ciddi bir şekilde olumsuz etkiledi" ifadelerini kullanan Ensarioğlu, bu nedenle açık şekilde baskı uygulandığını dile getirdi.

Ensarioğlu, Allah'tan ve milletten başka güç tanımadıklarını vurgulayarak, "Biz tamamen sırtımızı millete dayadık. Bir şey isteyeceksek, milletten isteriz" dedi.