TESK Genel Başkanı Palandöken:

TESK Genel Başkanı Palandöken:
TESK Genel Başkanı Palandöken:
-"Her geçen gün AVM sayısı çığ gibi artıyor. Yeni açılacaklarla birlikte 2017 yılında sayının 450'ye ulaşması öngörülüyor" -"AVM'lerde dükkan masrafları ağırlaşıyor, ağır maliyet cadde mağazacılığına hareket getiriyor"

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, her geçen gün alışveriş merkezi (AVM) sayısının çığ gibi arttığını belirterek, yeni açılacaklarla birlikte 2017 yılında AVM sayının 450'ye ulaşmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada AVM'lerde dükkan masraflarının ağırlaştığını ifade ederek, ağır maliyetlerin cadde mağazacılığını harekete geçirdiğini belirtti.

Yeni yapılacak AVM'lerin büyük metropollerde sitelerin yanına yapılmasının planlandığına, bu nedenle esnaf ve sanatkarın AVM'lerden uzak yeni dükkan açacak yer bulamadığına işaret eden Palandöken, "Yeni açılan AVM'lerin daha yatırım maliyetini çıkarmadan yanına birkaç yıl sonra yenileri yapılıyor. Şehrin konseptine uymayan AVM'lerin uzun süreli ve kalıcı olabilmeleri zaten mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

 Her geçen gün AVM sayısının çığ gibi arttığını ve yeni açılacaklarla birlikte 2017 yılında AVM sayının 450'ye ulaşmasının öngörüldüğünü belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"2014 yılında 338 olan AVM sayısı 2015 yılı sonunda toplam alanı 10 milyon 200 bin metrekareyi aşan 361 alışveriş merkezine ulaştı. Kiralanabilir alan olarak ölçülen Türkiye'nin perakende yoğunluğu ise 131 metrekare seviyesine çıktı. Ancak Ankara 300 metrekareye yaklaşan alışveriş alanı ile şampiyonluğunu korurken 10 yeni AVM daha geliyor. Henüz alışveriş merkezi olmayan 24 şehrimizin sayısı 20'ye iniyor. Burdur, Van, Çorum ve Yozgat da ilk kez AVM ile tanışacak. Açıldığı bölgede 57 iş kolundaki esnafımızı olumsuz etkileyen AVM'lere yakın esnaf ve sanatkarımız şimdiden kara kara düşünüyor"

AVM'lerin "tüketim çılgınlığı" yaşatarak aile bütçe açısından büyük olumsuzluklar yarattığını ifade eden Palandöken,  AVM'ye giren vatandaşın saatlerce içeride kaldığını, çekici satış stratejileri ile harcama yapmadan çıkış yapmadığını belirtti.

Palandöken, taze paranın yabancı sermayenin perakende piyasasına girmesinin en önemli nedeni olduğunu belirterek, "Bir şey üretmeden rant elde ediyorlar. Son zamanlarda AVM'ye girecek yerli markalardan istenen ağır şartlar ve yüksek masraf, onları tekrar cadde mağazacılığına yöneltti. Cadde üstünde tekrar markaları gören vatandaşımızda memnun bu durumdan" değerlendirmesinde bulundu.