TSE'den iskele eğitimi

TSE'den iskele eğitimi
TSE'den iskele eğitimi
ANKARA (AA) - Türk Standardları Enstitüsünce (TSE), inşaat sektöründe iş kazalarının en çok yaşandığı iskelelerle ilgili "Ön yapımlı bileşenlerden...

ANKARA (AA) - Türk Standardları Enstitüsünce (TSE), inşaat sektöründe iş kazalarının en çok yaşandığı iskelelerle ilgili "Ön yapımlı bileşenlerden oluşan cephe iskeleleri belgelendirmesi ve statik olarak değerlendirmesi" eğitimi verildi.

Enstitüde düzenlenen eğitime, TSE Genel Sekreter Teknik Yardımcısı Aykut Kırbaş da katıldı. Kırbaş, enstitünün bahçesine kurulan iskeleyle ekipmanların kurulumunun tanımlanması, ilgili mevzuat gereklilikleri ve TS EN 12810-1 konusunda belgelendirme faaliyetlerinin anlaşılmasını sağlamak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile eğitim düzenlediklerini söyledi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuatı uyarınca, belgeli ürünlerin kullanılmasının zorunlu olduğunu belirten Kırbaş, bu ürünlerin iş sahasıyla ilgili standartlara göre tasarlanması ve uygulanması gerektiğini vurguladı. 

Kırbaş, iskele konusunda verilen ikinci eğitime özel sektör, proje-yapı denetim firmaları, kamu belediye ve bakanlık görevlilerinden 60 kişinin katıldığını bildirdi. Taleplerin devam etmesi halinde eğitim faaliyetleri sürdüreceklerinin altını çizen Kırbaş, inşaat sektöründe kullanılan ve iş güvenliğini doğrudan etkileyen diğer ürünlere ait benzer belgelendirme ve eğitim faaliyetlerine de devam edeceklerini kaydetti.