TÜBA-GEBİP yıllık değerlendirme toplantısı Afyonkarahisar'da yapılacak

TÜBA-GEBİP yıllık değerlendirme toplantısı Afyonkarahisar'da yapılacak
TÜBA-GEBİP yıllık değerlendirme toplantısı Afyonkarahisar'da yapılacak
ANKARA (AA) - Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) yıllık değerlendirme...

ANKARA (AA) -  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) yıllık değerlendirme toplantısı, 28-30 Kasım'da Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek.

TÜBA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBA-GEBİP kapsamında desteklenen üstün başarılı genç bilim insanlarının akademik etkinliklerini değerlendirmeyi amaçlayan geleneksel yıllık değerlendirme toplantısı, 28-30 Kasım 2014'te Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin (AKÜ) katkılarıyla Afyonkarahisar'da yapılacak.

Üniversitedeki açılış programının ardından, TÜBA Konsey Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Gıdalar" konulu konferans verecek, daha sonra üniversite birimleri gezilecek.

Ödül sahibi genç bilim insanları 29 Kasım Cumartesi günü kendi faaliyet alanlarını tanıtacak ve son bir yılda yürüttükleri araştırmalara ilişkin sunum yapacak. Oturumlarda projelerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesiyle ilgili konular ele alınacak. Ardından genel bir değerlendirme oturumu yapılacak. 

TÜBA'nın 2001'de başlattığı GEBİP, araştırıcılığı özendirmek ve gençleri bilim ve araştırma alanına yöneltmeyi hedefliyor. GEBİT ile Türkiye'nin araştırmalarıyla ön plana çıkmış genç bilim insanları ödüllendiriliyor ve araştırma etkinlikleri destekleniyor.

Her yıl başka bir üniversitenin katkılarıyla gerçekleşen GEBİP yıllık değerlendirme toplantıları, ödül sahiplerinin güncel araştırmalarının sunumu ve tartışılması yanında, üstün başarılı genç bilim insanlarının kendi aralarındaki etkileşiminin ve akademi ile olan bağlarının güçlenmesine de hizmet ediyor.

GEBİP kapsamında, bugüne kadar 335 üstün başarılı genç bilim insanı desteklendi.