TÜBA "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu"

TÜBA "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu"
TÜBA "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu"
ANKARA (AA) - Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu" Ankara'da gerçekleştirildi. TÜBA'dan yapılan...

ANKARA (AA) -  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu" Ankara'da gerçekleştirildi. 

TÜBA'dan yapılan açıklamaya göre, Kök Hücre Çalışma Grubu'nun düzenlediği, "Kök Hücre Araştırmaları ve Biyoetik Sempozyumu"na Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Doğan Ünal ve TÜBA Konsey Üyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker konuşmacı olarak katıldı.

Şeker, TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu'nun düzenlediği sempozyumun, multidisipliner anlayışla konunun paydaşlarını bir araya getirerek, Türkiye'nin bu konudaki ulusal stratejisine dayanak teşkil edecek şekilde planlandığını belirtti.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ünal da dünyada 1939'da başlayan kök hücre çalışmalarına, Türkiye'nin 1984 yılında dahil olduğunu hatırlattı. TÜRKÖK projesi hakkında bilgi veren Ünal,  "Şu anda 26 bin civarında bağışçımız bulunuyor. Türkiye, an itibarıyla dünyanın bütün veri tabanlarına ulaşabiliyor. Dünyada 20 milyon bağışçı var ve 60 bin civarında da kök hücre nakli yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Sempozyuma ayrıca, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı.