TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Naslı:

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Naslı:
TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Naslı:
- "Sağlık Serbest Bölgelerinin kurulacağı iller arasında mutlaka Ankara'nın da düşünülmesi gerekir"

ANKARA (AA) -  Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, Sağlık Serbest Bölgelerinin kurulacağı iller arasında mutlaka Ankara'nın da düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

Naslı, yazılı açıklamasında, 80'i aşkın hastanesi ve köklü bir geçmişe sahip tıp fakülteleri ile Ankara'nın, sağlık sektöründe güçlü bir alt yapıya, önemli bir birikime sahip olduğunu ifade etti.

Ankara'nın sağlıkta, dünya çapında dev bir 'silikon vadisi' ve Türkiye'de sağlık turizminin başkenti olma kapasitesine sahip olduğunu savunan Naslı, şunları kaydetti:

"Ankara'da 36 devlet, 11 üniversite hastanesi ve 35 özel olmak üzere toplam 82 hastane hizmet sunmaktadır. Bunlardan 7'si, ABD merkezli Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edilmiştir. Bir hastanenin uluslararası standartlarda hizmet verdiğini gösteren JCI akreditasyonu, sağlık turizmi açısından büyük önem taşımaktadır. Ankara, Türkiye'deki toplam JCI akreditasyonuna sahip hastaneler içinde yüzde 14, tüm dünyada da yüzde 1,4 pay almaktadır ki bu oldukça yüksek bir oran ve önemli bir kapasite demektir."

Naslı, Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payın son yıllarda artmakla birlikte yeterli olmadığını da ifade etti.