TÜGİAD'tan "jeotermal tarım" çağrısı

TÜGİAD'tan "jeotermal tarım" çağrısı
TÜGİAD'tan "jeotermal tarım" çağrısı
- TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Naslı: - "Ankara'daki zengin jeotermal kaynakların, turizmin yanı sıra seracılıkta da kullanımıyla, jeotermal tarım hızlı bir gelişim sürecine girecektir"

ANKARA (AA) - Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Ankara'daki zengin jeotermal kaynakların turizmin yanı sıra seracılıkta da kullanımıyla, jeotermal tarımın hızlı bir gelişim sürecine gireceğini bildirdi.

Naslı, yaptığı yazılı açıklamada, termal kaynakların kullanımı ile Ankara'da seracılığın tekrar karlı bir iş haline gelebileceğini ifade etti. 5 milyon 200 binlik nüfusu dolayısıyla tarım ürünlerinde yüksek tüketim talebi bulunan Ankara'nın dokuz ilçesinde zengin termal kaynaklar bulunduğunu anımsatan Naslı, "Jeotermal kaynakların sera ısıtmasında kullanımının yaygınlaşması durumunda tarım sektörü hızlı bir gelişme içine girecek" değerlendirmesinde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında 8 Mayıs'ta yapılan protokolle, ülke genelinde jeotermal seracılığın geliştirilmesi çalışmalarına başlandığını hatırlatan Naslı, bu çalışmayla tüm paydaşlarda farkındalık oluşturma ve etkin destekleme mekanizmalarının geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. 

Jeotermal enerjinin çevre dostu, yerinde değerlendirilebilen, yerel ekonomiye istihdam ve katkı sağlayan, sürekli ve sürdürülebilir bir kaynak olduğunu belirten Naslı, jeotermal enerjiyi kullanan şanslı ülkelerden birinin de Türkiye olduğuna dikkati çekti. Naslı, "Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 34 ülkede jeotermal kaynaklar sera ısıtmasında da kullanılmaktadır. Tarımsal üretimi ve jeotermal kaynak potansiyelinde önde gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye'de jeotermal seracılığın yaygınlaştırılmasının büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

- Ankara'nın termal kaynakları

Ankara'nın Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Haymana, Kazan, Kızılcahamam ve Polatlı ilçelerindeki zengin termal kaynakların sera ısıtmasında kullanımının, sektörü hızla geliştireceğine işaret eden Naslı, ilin, sahip olduğu kaynaklarla sadece termal sağlık turizminde değil, aynı zamanda jeotermal tarım alanında da güçlü bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını kaydetti.