Tüketici güven endeksi yüzde 2,7 azaldı

Tüketici güven endeksi yüzde 2,7 azaldı
Tüketici güven endeksi yüzde 2,7 azaldı
ANKARA (AA) - Tüketici güven endeksi, temmuzda geçen aya göre yüzde 2,7 azalış gösterdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin...

ANKARA (AA) - Tüketici güven endeksi, temmuzda geçen aya göre yüzde 2,7 azalış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuzda geçen aya göre yüzde 2,7 geriledi. Haziranda 66,45 olan endeks, bu ay 64,66 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise söz konusu dönemde yüzde 0,4 arttı. Geçen ay 87,92 olan endeks, bu ay 88,24'e yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

- Genel ekonomik durum beklentisi azaldı 

Haziranda 89,48 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 5,8 azalarak temmuzda 84,33 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 7,2 azalarak temmuzda 63,89 değerine geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselişten kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi ise yüzde 13,7 arttı. Haziranda 19,53 olan endeks, temmuzda 22,20 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.