Türk Kızılayı vekalet kurbanları kesti

Türk Kızılayı vekalet kurbanları kesti
Türk Kızılayı vekalet kurbanları kesti
-Türk Kızılayı, kurban kesimlerini yurtiçinde 4 kombinada ve yurtdışında 18 ülkede gerçekleştirdi

ANKARA (AA) - Türk Kızılayı, kurban kesimlerini yurtiçinde 4 kombinada ve yurtdışında 18 ülkede gerçekleştirdi.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2007'den bu yana "Kurbanda Kızılay Modeli"ni başarıyla uygulayan kurum, bu yıl yurtiçinde 4 kombinada ve yurtdışında ise 18 ülkede kurban kesti.

Kurban bereketini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, Türk Kızılayı Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası'na bu yıl da yoğun ilgi gösterdi. Yurtiçi için vekalet veren hayırseverlerin kurbanları Et ve Süt Kurumunun Yozgat, Erzurum, Denizli ve Ağrı'daki kombinalarında kesildi.

Kurban bereketini açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerine de taşıyan Türk Kızılayı, Balkanlarda da kurban kesimi gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere elini uzattı. Yurtdışı için vekaletlerini Kızılay'a veren hayırseverlerin kurbanları da Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Kırgızistan, Filistin, Irak, Etiyopya, Somali, Senegal, Suriye , Nijer, Moritanya ve Çad'da kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Türk Kızılayı, önceki dönemlerde yardımda bulunduğu  Asya ülkelerinden Pakistan, Bangladeş ve Kırgızistan'ın yanı sıra savaş nedeniyle mağdur olan Suriye, Irak ve Filistin'de de vekalet sahiplerinin kurbanlarını kesti. Yurtdışındaki kesimlerin tamamı Kızılay görevlilerinin gözetiminde, İslami kurallara uyularak ve hijyenik koşullarda kesilerek yardıma muhtaçlara dağıtıldı.

- Kurbanlar veterinerler tarafından seçildi

İslami ve insani şartlara uygun biçimde, din görevlilerinin ve noter vekillerinin eşliğinde kesimine başlanan kurbanlıkların seçimi veteriner hekimlerce yapıldı. Vekalet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu Kurbanda Kızılay Modeli bu yıl da kuralına ve amacına uygun gerçekleştirildi.

Türk Kızılayı, kurbanların etlerini gelecek günlerde kıyma ve kuşbaşı kavurma konservesi haline getirecek. İşlem tamamlandıktan sonra kurban eti konserveleri, Türk Kızılayının ülke genelindeki şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.

- Vekalet sahiplerine anlık bilgi verildi

Vekalet sahiplerine kesilen kurbanlarla ilgili bilgi anlık verildi. Ayrıca, kurban kesim aşamaları videoyla kayıt edildi. Video kayıtlarını içeren DVD, teşekkür belgesi ve vekalet sahibinin kurbanından hazırlanan bir kutu konserveyle birlikte vekalet sahibine ulaştırılacak.

Kurban konserveleri Türk Kızılayının ülke genelindeki yaklaşık 700 şubesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kurumun yardım çalışmalarına büyük destek veren vatandaşların, kurban vekaleti kampanyasına da yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

Kampanyaya  Türkiye 'nin dört bir tarafından ve yurtdışından destek yağdığını aktaran Akar, "Halkımız, ihtiyaç sahibi insanların kurban bereketini yaşayabilmesi için vekaletlerini Türk Kızılayına verdi. Merhamet elimiz bu yıl yurtdışına daha fazla uzandı ve 18 ülkede ve Türkiye'de 4 kombina da kurban kesimini gerçekleştirdik. Tüm bunlar hayırsever, inançlı halkımız sayesinde oldu. Kampanyamıza destek gösteren tüm hayırseverlere ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.