Türk profesöre "Kore Devlet Nişanı"

Türk profesöre "Kore Devlet Nişanı"
Türk profesöre "Kore Devlet Nişanı"
- Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı ve TÖMER Müdürü Prof. Dr. Gökmen, Güney Kore tarafından "Kore Devlet Nişanı"na layık görüldü

ANKARA (AA) - Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı ve TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ertan Gökmen'in "Kore Devlet Nişanı"na layık görüldüğü bildirildi.

Güney Kore Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gökmen'in, Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünün ilk mezunlarından olduğu, korecenin Türkiye 'de öğretilmesi ve yaygınlaşmasında büyük katkı sağlayarak iki ülke arasındaki eğitim ve kültür köprüsünün gelişmesinde büyük rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada, Ankara Üniversitesinde akademik kariyerine devam eden Gökmen'in, çok sayıda akademik yayına imza atmasının yanı sıra hem Türkiye'de hem de Avrupa 'da Kore Dili ve Edebiyatı alanında profesör unvanı alan ilk kişi olduğu ifade edildi.

Gökmen'e nişanın, yarın Güney Kore'de gerçekleşecek "Hangıl (Kore alfabesi) Günü Kutlamalarında" Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn tarafından verileceği kaydedildi.