Türkiye Cannes'da televizyon sektörüne damga vuracak

Türkiye Cannes'da televizyon sektörüne damga vuracak
Türkiye Cannes'da televizyon sektörüne damga vuracak
- Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenecek Mipcom Fuarı'nın bu yılki onur konuğu Türkiye oluyor - Fuarın "Reklam yüzü" seçilen Türk dizilerini ve yarışma programlarını 100 ülkeye satan İzzet Pinto, fuarda "Muhteşem Yüzyıl-Kösem"in de aralarında bulunduğu Türk dizilerini tanıtacak - Halit Ergenç ve Tuba Büyüküstün'ün konuşmacı olarak katılacağı fuar süresince bazı Türk dizilerine ait dev bilbordlar Cannes sokaklarını süsleyecek

ANKARA (AA) - Türkiye , Fransa'nın Cannes şehrinde 5-8 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Eğlence İçerik Pazarı Fuarı'nda (Mipcom) "onur konuğu ülke" olarak sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

Sinema yapımları, dizi ve programların alınıp satıldığı dünyanın en büyük organizasyon "Cannes Mipcom Fuarı"nın bu yılki onur konuğu Türkiye olacak.

Fransa'nın Cannes kentinde yarın başlayacak fuar, 8 Ekim'e kadar sürecek. Fuar, dünya çapında TV yöneticilerine, Türkiye'nin televizyon ve eğlence endüstrisinin zenginliğini keşfetme imkanı sağlıyor.

Türk dizi ve film sektörünün ele alınacağı fuarda, yerli yapımları dünyanın 100 ülkesine pazarlayan Global Agency şirketinin sahibi İzzet Pinto reklam kampanyasının tanıtım yüzü olarak yer alacak.

Fuarda oyuncular Halit Ergenç ve Tuba Büyüküstün de birer konuşma yapacak. Türk dizilerinin yer aldığı dev bilbordlar Cannes sokaklarını süsleyecek.

Mipcom Fuarı, sinema yapımları, dizi film ve programların tanıtımlarının yapıldığı ve sektördeki tüm kuruluşların birbiriyle iletişim kurduğu bir organizasyon olması bakımından sektörün en önemli fuarı kabul ediliyor.

Bu yıl Türkiye'nin onur konuğu seçilmesi nedeniyle tüm sektörün önemli kuruluşlarının gözü, Türk dizi filmleri ve yarışma programlarının üzerinde olacak. Türk televizyonlarının da yer alacağı etkinlikler kapsamında, Türkiye'ye ait yapımlar sektörün devlerinin karşısında görücüye çıkacak.

Dünyaca ünlü X-Files dizisinin yeni sezon dünya prömiyeri de Mipcom Fuarı'nın bu yılki sürprizleri arasında yer alıyor. Ekrana 13 yıl ara veren dizinin yeni sezon pilot bölümü, 6 Ekim'de gösterilecek.

- Reklam yüzü Türk girişimci 

Fuarın reklam yüzü seçilen İzzet Pinto, yaptığı açıklamada, fuara ilk kez 9 yıl önce "arkadaşından borç para alarak" katıldığını, şimdi ise başarı öyküsüyle fuarda katılımcıların karşısına çıkacağı için mutluluk duyduğunu belirtti. 

Pinto, "Cannes'daki teklif 3 ay önce geldi ve hayatımda aldığım en güzel hediyelerden biri oldu. Fuara yeni girişimciler çekmek istiyorlar. Yeni bir slogan buldular, 'Yeni başarı hikayeleri bu fuarda çıkar.' Araştırmışlar, en güzel başarı hikayesinin sektörde bize ait olduğunu düşünmüşler" değerlendirmesinde bulundu.  

Fuar yetkililerinin, başarı hikayesini farklı ve şaşırtıcı bulduklarını, bu nedenle "reklam yüzü" olarak da kendisini seçtiklerini ifade eden Pinto, Fuar'da 2 bin 500 şirketin stantlarıyla yer aldığını belirtti.

Böyle bir fuarın reklam kampanyasının yüzü olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Pinto, fuarda yeni yayın döneminde Star TV'de ekrana gelecek "Muhteşem Yüzyıl - Kösem" dizisi için önemli bir tanıtım çalışması yapacaklarını bildirdi.

Pinto, "Paramparça", "Kaderimin Yazıldığı Gün" ve "Maral" dizilerinin başarıyla yurtdışına satışının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Sektöre tesadüfen girdiğini, Türkiye'de gündeme oturan "Gelinim Olur Musun" yarışmasının format sahibi Murat Üçkardeşler ile  bir dönem yolunun kesiştiğini aktaran Pinto, formatı aldıktan sonra Mipcom Fuarı'na katılmaya karar verdiğini belirtti. Pinto, "Cebimde sadece 500 avro vardı, ama 10 bin avroya ihtiyacım vardı. Arkadaşımdan borç istedim. Fuarın en küçük standını aldık, 10 metrekare idi. Fuarın bitiminden hemen sonra İtalyan devlet kanalı RAI'ye formatımızı sattık. Sonrasında Ortadoğu'ya sattım. İlk 2 sene sadece format işi yaptım"  ifadelerine yer verdi. 

Formatı Hindistan, Kore, İtalya, Ortadoğu, Macaristan, Çin, Romanya, Güney Amerika'ya sattıklarını ve çok sayıda ülkede yayına girdiğini kaydeden Pinto, şunları belirtti:

"Ortadoğu'da bir Müslüman ile bir Hristiyan evlendiği için çok büyük protestolar olmuştu. İtalya'da ilk defa annelerin kararıyla oğullarının evlendiği bir yarışmaya tanık olunduğu için çok ses getirdi, gündemden hiç düşmedi. Kore'de gelin adayının biri son dakikada evlenmekten vazgeçtiği için bayağı ses getirdi. Her yerde ilginç şeyler oldu aslında... CNN, BBC gibi kanallarda haber olduk. Büyük ses getirdi."

Pinto, "Gümüş" dizisinin Ortadoğu'ya satıldığını öğrendikten sonra sektöre girmeye karar vererek, "Binbir Gece" dizisinin temsilciliğini aldıklarını ve ilk olarak Bulgaristan'a sattıklarını aktardı. 

Dizinin Bulgaristan televizyon tarihinde en yüksek reyting alan yapım olduğunu belirten Pinto daha sonra Sırbistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, Pakistan, Afganistan, Güney Amerika, Vietnam, Ortadoğu, Kazakistan ve Slovenya'ya satıldığını, bu sayede sektöre büyük kapılar açtığını vurguladı.

Pinto, "Muhteşem Yüzyıl"ın günümüze kadar dışarıya en çok satılan Türk dizisi olduğunu da bildirdi.