"Türkiye'de 3,5 milyon Hepatit B ve C hastası var"

"Türkiye'de 3,5 milyon Hepatit B ve C hastası var"
"Türkiye'de 3,5 milyon Hepatit B ve C hastası var"
- Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tabak: - "Ülkemizde Hepatit B virüsü sıklığı yüzde 4, hepatit C virüsü sıklığı ise sıklığı yüzde 1 olup yaklaşık 3 milyon Hepatit B ve 600 bin Hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir" - "Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz"

ANKARA (AA) - YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - Viral Hepatitle Savaşım Derneği  Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türkiye 'de Hepatit B'nin yüzde 4, Hepatit C'nin ise yüzde 1 görülme sıklığı olduğunu belirterek, "Yaklaşık 3 milyon Hepatit B ve 600 bin Hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir" dedi.

Prof. Dr. Tabak, AA muhabirine açıklamada, "28 Temmuz Dünya Hepatit Farkındalık Günü"nde etkinlikler düzenleneceğini bildirdi.

Dünyada yaklaşık 400 milyon Hepatit B, 170 milyon da Hepatit C taşıyıcısı veya hastası bulunduğunu, her iki virüsün de Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Tabak, "Ülkemizde Hepatit B virüsü sıklığı yüzde 4, Hepatit C virüsü sıklığı ise sıklığı yüzde 1 olup yaklaşık 3 milyon Hepatit B ve 600 bin Hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir" ifadesini kullandı.

Hepatit C hastalarının yüzde 20'sinin tanıyı ileri evrede aldığını anlatan Tabak, "Tüm dünyada bir yılda 1,5 milyona yakın kişi Hepatit B ve Hepatit C virüsünün yol açtığı kronik hepatitlere bağlı komplikasyon olarak gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle kaybedilmektedir" diye konuştu.

Kronik Hepatit B'nin tedavi ile kontrol altına alınabilir, kronik Hepatit C'nin ise tedavi edilebilir bir hastalık konumuna geldiğini belirten Tabak, Hepatit B'den aşı ile korunulabileceğini aktardı. 

Sağlık Bakanlığının 1998'den beri Hepatit B aşısını çocukluk aşı programına aldığını hatırlatan Tabak, "Yüzde 90'ların üzerinde başarı ile bu program devam etmektedir. Kronik Hepatit B'nin önlenmesi açısından bakanlığın aşılama çalışmalarını destekliyor ve ileriye dönük çok önemli bir etkinlik olarak görüyoruz. Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

-Hastaların ilaca erişimi 

Hep Yaşam Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda ise yaklaşık 25 yıldır Hepatit B veya Hepatit C'ye bağlı kronik hepatitlerin tedavi edilebildiğini söyledi. 

Tedavide yeni yöntemlerle ilgili de bilgiler aktaran Duda, şunları kaydetti:

"Kronik Hepatit B tedavisinde değişik sayıda tedavi söz konusu olup hastalar günde bir tablet ile tedavi edilebilmektedir. Tedavilerin çok uzun süreli olması ise önemli dezavantajıdır. 25 yıl önce başlayan Hepatit C tedavisinde hastalarımızın yarısı bir yıl süren ve çok fazla yan etkileri olan tedaviye çok iyi yanıt verirken bugün geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile 3 ay gibi kısa sürede hastalarımızın neredeyse tamamı tedavi edilebilmektedir fakat bu yeni tedaviler çok iyi sonuçlar vermesine ve ülkemiz dahil tüm dünyada ruhsat almasına karşın maalesef bugün için hastalarımız bu ilaçlara ulaşamamaktadır."

Hepatit C'de tedavi edilen hastalarda siroz ve kansere bağlı ölümlerin önemli ölçüde azaldığına dikkati çeken Duda, tedavinin gecikmesinin uzun dönemde maliyetleri artırdığını söyledi. 

Duda, hastalar açısından damgalanma ve ayrımcılığı devam ettiğini ifade ederek, şu bilgileri aktardı:

"Hastalarımızın tanı alma oranı yaklaşık yüzde 20'lerdedir. Ülkemizde Hepatit B tedavisinde tedaviye ulaşamama sorunu olmamakla beraber Hepatit C'de maalesef yeni tedavilere ulaşamama büyük bir sağlık sorunu olarak karşımızdadır. Erken evre Hepatit C hastasında bu durum fazla önemli olmamakla beraber siroz gelişmiş, karaciğer nakli yapıldıktan sonra nüksetmiş veya daha önceki tedavilere yanıt vermemiş hastalarda bu sorun artarak devam etmektedir. İleri evre kronik Hepatit C'si olan hastalara da tedaviye erişim bakımından gerekli ihtimam ve kolaylık gösterilmelidir."

Öte yandan 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul 'da Kadıköy İskele Meydanı'nda bilgilendirme yapılacak, broşür, şapka ve rozet dağıtılacak.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Bugün

  ,

  Yaşam

  ,

  Viral