Türkiye'nin su sorununu çözen Eroğlu yeni kabinede

Türkiye'nin su sorununu çözen Eroğlu yeni kabinede
Türkiye'nin su sorununu çözen Eroğlu yeni kabinede
- AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevine tekrar getirildi

ANKARA (AA) - AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevine yeniden getirildi.

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde 1948 yılında dünyaya gelen Eroğlu, ilköğretimini Şuhut Zaferyolu İlkokulunda tamamladı.  Şuhut Orta Okulunda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyonkarahisar'da okuyan Eroğlu, 1966 yılında Afyon Lisesinden mezun oldu.

Eroğlu, 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kaydoldu. Eroğlu, İTÜ'de asistanlık yaparken buradaki eğitimine de devam ederek, ikinci fakültesini 1978'de bitirdi.  

Askerlik hizmeti sonrasında akademik hayata atılan Eroğlu,  önce Yıldız Teknik Üniversitesinde daha sonra ise İTÜ İnşaat Fakültesinde akademik kariyerine devam etti.

Eroğlu, İTÜ'de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda görev alan, 1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda'da doktora sonrası çalışmalar yaptı. Eroğlu, 1982 yılında yurda döndükten sonra ilk kitabı "Su Tasfiyesi"ni yazdı. Eroğlu, çok sayıda inşaat ve çevre mühendisinin yetişmesinde katkıda bulundu. 1984 yılında doçent olan Veysel Eroğlu, 1991 yılında da profesör unvanını aldı. 

İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babası.

- Eroğlu'nun, Erdoğan ile tanışması

Eroğlu, 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde profesörlük yaparken bir gün Yıldız Teknik Üniversitesi'nin önündeki durakta otobüs beklediği sırada bir otomobil yanında durdu. Araçta bulunan o dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hocam buyurun ben sizi götüreyim" diyerek Eroğlu'na seslendi. O günden sonra Erdoğan ile dostluğu başlayan Eroğlu, 1994 yılında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İSKİ) başına geçti.

- Karikatürlere konu olan İstanbul'daki susuzluğu bitirdi

Karikatürlere ve parodilere konu olan İstanbul'daki susuzluğu bitiren Prof. Dr. Eroğlu, başarılı çalışmalarının ardından 2003 yılında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Raflardaki tozlu proje dosyaları gündeme alan, yarım kalan inşaatları yeniden başlatan Eroğlu, ülkenin su meselesini çözmek için gece gündüz çalıştı.

- Veysel Eroğlu'nun siyasete girişi 

Gerek İSKİ'de gerekse de DSİ'de büyük çalışmaların altına imza atan Eroğlu, siyaset adamı olmak ve yeni Türkiye'nin inşasında yer almak için 2007 yılında Afyonkarahisar'dan milletvekili seçilerek, 60. Hükümet'in Çevre ve Orman Bakanı olarak kabinedeki yerini aldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Eroğlu, yıllarca sadece hayali kurulabilen projeleri gerçeğe dönüştürerek, son 13 yıllık hizmet süresinde 279'u büyük baraj ve gölet olmak üzere 2 bin 552 tesisi Türkiye'ye kazandırdı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Bakanlığı döneminde AB Çevre Faslı açıldı, bütün şehirlerin içme suyu meselesi çözüldü, ağaçlandırmada Türkiye dünya üçüncüsü oldu.

Aydın'ın hayal projesi Çine Adnan Menderes Barajı'nı tamamlayan, Melen Projesi ile kıtadan kıtaya su veren, asrın projesi ile Türkiye'den KKTC'ye suyun akmasında emeği geçen Eroğlu, 1000 Günde 1000 Gölet Projesi ile Türkiye'ye yeni tesisler kazandırdı.

- "Suya adanmış bir ömür"

Yeni Türkiye'nin inşasında rol alan Eroğlu'nun, siyasi kişiliğinin yanı sıra  müzik, sanat ve teknolojiyle de yakından ilgilendiği belirtildi. 

Türk halk, Türk sanat ve tasavvuf müziğini seven ve ebru sanatına ilgi duyan Eroğlu'nun, okumaya da ayrı bir önem verdiği ifade edildi. 

Eroğlu'nun yaşamını "Suya Adanmış Bir Ömür" olarak nitelendirdiği de kaydedildi.