Uluslararası Aile Filmleri Festivali

Uluslararası Aile Filmleri Festivali
Uluslararası Aile Filmleri Festivali
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: - "Sinemanın çağımızın sanatı olduğunu düşünüyorum. Giderek yükselen bir sanat dalı. Hatta zamanla edebiyatın alanını da işgal edecek kadar yükseliş içinde olduğunu düşünüyorum çünkü görsel sanatlar artık çok daha ciddi bir ivme kazanıyor günümüzde. Onun için sinemanın çok büyük bir önemi var kültür sanat hayatımızda" - Sanatçı Koçyiğit: - "Aile filmleri konusunda, 'belki de televizyon dizilerimiz ışık tutar' dedik ama bunda da yanıldık. Aileler var fakat aile içinde öyle entrikalar, öylesine akıl almaz insanlar var ki gerçekten 'bu kadar kötülük bir Türk ailesinin içinde olabilir mi?' dedirtiyor bana. Zaman zaman seyrederken zorlanıyorum"

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, sinemanın, çağın sanatı olduğunu belirterek, "Giderek yükselen bir sanat dalı. Hatta zamanla edebiyatın alanını da işgal edecek kadar yükseliş içinde olduğunu düşünüyorum çünkü görsel sanatlar artık çok daha ciddi bir ivme kazanıyor günümüzde. Onun için sinemanın çok büyük bir önemi var kültür sanat hayatımızda" dedi.

Bakan İslam, Anadolu Ajansının "global iletişim ortağı" olduğu "Uluslararası Aile Filmleri Festivali" kapsamında, 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Sinema sanatının toplumdaki önemine değinen İslam, "Sinemanın çağımızın sanatı olduğunu düşünüyorum. Giderek yükselen bir sanat dalı. Hatta zamanla edebiyatın alanını da işgal edecek kadar yükseliş içinde olduğunu düşünüyorum çünkü görsel sanatlar artık çok daha ciddi bir ivme kazanıyor günümüzde. Onun için sinemanın çok büyük bir önemi var kültür sanat hayatımızda" diye konuştu.

Hayatta ahenk yaratan sinemanın, bir tarafıyla sanat dalı olduğunu ama diğer taraftan insanları inşa etmeye yaradığını belirten İslam, son yıllarda Türk sinemasının takdire şayan bir yükselişi olduğunu vurguladı.

Bakan İslam, "Türk sineması için söylüyorum, bugün elimizde olan teknik imkanlar, geçmiş dönemde yoktu, mali kaynaklar da bu kadar geniş değildi, devlet desteği bu kadar yüksek değildi fakat buna rağmen onlar çok büyük başarılara imza attılar. Türkiye 'yi yurt dışı festivallerde temsil ettiler. İlk ödüllü sanatçılarımızdan biridir Hülya hanım bu manada. Onun için onların çalışmalarının muazzam bir değeri var sinema tarihimiz açısından ve bugünümüz açısından" şeklinde konuştu. 

Festival ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan İslam, bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri iki hafta sürecek etkinlikte,  dünya ve Türk sinemasından örnekler sergileneceğini, işitme ve görme engelliler için alt yapısı düzenlenmiş filmler sunulacağını, ortopedik engelliler için düzenlenen sinema salonlarında gösterimler yapılacağını anlattı.

Festivalde ayrıca panel, söyleşi, atölye çalışması, sergi ve tiyatro gösterileri de olacağını belirten İslam, sürekliliği olan aile filmleri festivalini ülkeye kazandırmak istediklerini bildirdi.

-"Zaman zaman dizileri seyrederken zorlanıyorum"

İslam'ın konuşmasının ardından, sanatçı Hülya Koçyiğit'in katıldığı söyleşi düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının himayesindeki aile filmleri festivalinin, "doğru atılmış bir adım" olduğunu belirten Koçyiğit, "Aile filmleriyle büyüdük, kültürümüzle tanıştık. Kültürümüzü yaşamak için eğitildik. Onun için aile filmleri gerçekten hepimizin hayatında olan, her birimizin anılarını barındıran güzel filmler" dedi.

Koçyiğit, sanatçılığa adım atarken ailesinden destek gördüğünü belirterek, daha çok çilekeş kadın rolleri oynadığını ancak farklı karakterler de canlandırmaya çalıştığını anımsattı.

Mesleği süresince, aldığı teknik eğitimin de katkısıyla role adapte olmak için araştırmalar yaptığını, ön hazırlık yapabildiği filmlerde daha başarılı olduğunu anlatan Koçyiğit, Türk sinemasında aile kavramının önemli bir yeri bulunduğunu, kendisinin aile filmleriyle tanındığını ve sevildiğini söyledi.

Türkiye'nin de diğer ülkeler gibi sürekli gelişim, devinim içinde olduğunu, yaşam biçimlerinin çok değiştiğini aktaran Koçyiğit, şu görüşleri dile getirdi:

"Yaşam biçimleriyle beraber sinemaya aktarılan karakterler de çok fazla değişti. Daha çok bireysel hikayeler gündeme geldi. Bireysel hikayelerin bir çoğu benimsendi ama bir çoğu da benimsenmedi. Sinemamız da bu nedenle bir duraklama dönemine girdi. Günümüzde aile filmleri konusunda 'belki de televizyon dizilerimiz ışık tutar' dedik ama bunda da yanıldık. Aileler var fakat aile içinde öyle entrikalar, öylesine akıl almaz insanlar var ki gerçekten 'bu kadar kötülük bir Türk ailesinin içinde olabilir mi?' dedirtiyor bana. Zaman zaman seyrederken zorlanıyorum. Aile filmlerine hepimizin ihtiyacı var. Türk insanı demek, 'aile' demek. Aile en büyük değerimiz. 'Aile bir insanın hayatında tutunabildiği dal' demek. Aile kavramı çok güçlü bir kavram. Buna hizmet eden filmler yapmamız gerekiyor. Aile Filmleri Festivalinin böyle bir yol açacağını ümit ediyorum."

 Koçyiğit, Türk sinemasında son dönemde bir çok parlak, yetenekli genç oyuncu bulunduğunu ancak bu gençlerin meslekte kalıcı olabilmeleri için iyi eserlerde yer almaları ve istikrarlı olmaları gerektiğini ifade etti.

Çok beğendiği oyuncular olduğunu dile getiren Koçyiğit, damadı Engin Altan Düzyatan'ı çok başarılı bulduğunu söyledi. 

-"Şiddet ne yazık ki toplumda var"

Sanatçı Koçyiğit, "Güçlü kadın rolü teklifi alıp almadığı?" sorusu üzerine, toplumda şiddet bulunduğunu, senarist, yapımcı ve yönetmenlerin de bunu gösterdiğini ifade ederek, "Keşke şiddet hayatımızda olmasa. Ne kadına, ne doğaya ne hayvana, ne çocuğa. Şiddet sadece bizim toplumumuza ait değil, dünyada çok yaygın. Şiddeti gösterdikçe şiddet çoğalıyormuş gibi geliyor halbuki şiddet var olduğu için konu oluyor filmlere" dedi.

Bakan İslam ve sanatçı Koçyiğit'e "Yeşilçamlık Ormanı"nda adlarına dikilen fidanların sertifikasının takdim edildiği toplantıda, başrolünü Koçyiğit'in paylaştığı "Hayat Bayram Olsa" filmi gösterildi.