Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali başladı

Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali başladı
Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali başladı
- Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali'nin açılışı Hamamönü'nde yapıldı

ANKARA (AA) - Devlet Tiyatroları (DT) tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali başladı.

Festival açılışı kapsamında ilk olarak çocuklarla Anıtkabir'i ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, beraberindekilerle aslanlı yoldan geçerek Atatürk mozolesine çelenk bıraktı. 

Saygı duruşunun ardından Anıtkabir özel defterini imzalayan Birecik, deftere şunları yazdı: 

"Atam, bugün küçük hanımefendilerle ve küçük beyefendilerle huzurundayız. Onların varlığı ile tutunuyoruz geleceğe. Zaten festivale dönüştürüyorlar bulundukları her yeri. Sanatın büyülü gücü, Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlam harcına bir kez daha taşıyor sevgiyle kurulu barış ve kardeşlik ülküsünü. Bilincimize ışık olan mirasın, küçük hanımefendilerin ve küçük beyefendilerin yüreğinde yaşayacak. Saygı ve minnet duygularımla..."

Birecik ve beraberindekiler, Anıtkabir ziyaretinin ardından festivalin açılışının gerçekleştirileceği Altındağ Hamamönü'ne geçti. Festival alanında kurulan sahnenin etrafında toplanan çocuklar ve aileleri, sanatçıların söyledikleri şarkılara eşlik etti.

Çocuklar, pamuk şeker, hediyeler ve oyuncakların dağıtıldığı festivalde gönüllerince eğlendi. 29 Nisan'a kadar Ankara'da binlerce küçük hanım ve küçük beyin izleyeceği festivalde Bulgaristan, Fransa, Romanya, Dağıstan, Hırvatistan, İsviçre, Slovenya, Norveç, İtalya ve Hollanda'dan 12 yabancı grup ve Türkiye'den 14 yerli grup, 9 farklı sahnede 84 temsil verecek. 

DT'den dokuz oyunun sahneleneceği festivalde 12'si yabancı, biri şehir tiyatrosu ve biri özel tiyatro olmak üzere toplam 22 farklı oyun minik tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. On yıldır 36 farklı ülkeden 201 oyunun ve 612 temsilin 200 bini aşkın seyirciyle buluştuğu festivalde bu yıl da kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu ve müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları yer alacak.