Uluslararası Tarım Fuarı Konya'da açıldı

Uluslararası Tarım Fuarı Konya'da açıldı
Uluslararası Tarım Fuarı Konya'da açıldı
- Başbakan Davutoğlu: (3) "Hiç merak etmeyiniz, Türkiye bütün sıkıntılarını aşar. Kültürünü, irfanını, siyasi ahlakını Hazreti Mevlana'dan alan bizim kadrolarımız arasına kimse fitne sokamaz" - "Bu hareketin Hazreti Mevlana'dan feyzalmış bu emaneti taşıyan neferi olarak, 12 yıldaki başarıları taçlandıracak şekilde, inşallah önümüzdeki 9 yıl içinde, 8 yıl içinde 2023'e kadar 12 yıllık bereket üzerine, 12 yıllık hasat dönemi başlayacak"

KONYA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiç merak etmeyiniz, Türkiye bütün sıkıntılarını aşar. Kültürünü, irfanını, siyasi ahlakını Hazreti Mevlana'dan alan bizim kadrolarımız arasına kimse fitne sokamaz" dedi.

Davutoğlu, 13. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2002 yılında 3,4 milyon lira olan hayvancılık desteğini, 2014 yılında 189 milyon liraya çıkardıklarını söyledi.

Söz konusu desteklerle Konya'nın hayvancılıkta öncü şehirler arasına girdiğini ifade eden Davutoğlu, 2002 yılında Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri eliyle verilen 22,5 milyon liralık kredi tutarını 2014 yılında 956 milyon liraya çıkardıklarını belirtti.

Davutoğlu, ulusal kaynaklar ile 2006 yılında başlattıkları kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında Konya'ya 103 milyon lira hibe sağladıklarını dile getirerek şunları söyledi:

 "Bu hibeler ile Konya'da 176 tarımsal sanayi kuruldu, bin 476 istihdam sağlandı. Ayrıca 7 bin 942 yeni makine ve ekipman alımını yüzde 50 hibeyle destekledik. 42 ilimizde uyguladığımız Konya'nın da içinde bulunduğu belediyelerle Konya'ya önemli yatırımlar yapıldı ve bugün tarım bakanı da söyledi, bir müjdeyle geldik. Göksu havzasında Konya ve Karaman ili içinde kalan Bozkır, Ahırlı, Hadim, Güneysınırı, Akören, Taşkent, Sarıveliler, Başyayla ve Ermenek ilçelerimizde, Konya ve Karaman'ın Göksu havzası boylarında 30 milyon dolarlık kırsal kalkınma projesini devreye sokuyoruz."

2016 yılı başında uygulamaya geçecek projeyle Konya ile Karaman'a yüzde 70'e kadar katkı sağlayan, hibe imkanı sağlayan bir kalkınma projesinin devreye girdiğini anlatan Davutoğlu, "Özellikle meyvecilik, sebzecilik ve hayvancılık alanında bu bölgeler, tekrar eskisi gibi şenlenecek. Bu bölgelerden dış göç durmuş, aksine tekrar bu bölgelere dönüş sağlanmış olacak. Çocukluğumuzda şenlenen o Toros'taki bağlar bahçeler, meyve bahçeleri Göksu Vadisi etrafındaki şenlik ve bereket tekrar hareketlenecek" diye konuştu. 

Konya'nın bu anlamda öncü rolünü oynamaya devam edeceğini işaret eden Davutoğlu, uluslararası tarım fuarın ilk andan itibaren bugüne gelmesinde katkıda bulunanlara teşekkürlerini iletti. 

Başbakan Davutoğlu, fuarla birçok önemli projenin uluslararası alanda da gündeme geldiğini, tanıtıldığını ve önemli bir platform haline geldiğini bildirdi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Özellikle Konya Ticaret Odası'na teşekkür ediyorum. Bu fuar alanı da Ortadoğu 'nun en büyük, Avrupa'nın 3 büyük tarım fuar alanı. Teşekkürlerimle bir örneği vererek bu fuarın önemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Tarım Bakanlığımızın geçen ay, Şubat 2015'te patentini aldığı bir proje, bir makine, ilk defa bu fuarda üreticilere takdim ediliyor. Bu da 'Mobil Güneş Pilli Sulama Makinesi Projesi', bu projeyle tamamıyla güneş enerjisiyle çalışan ve 14 saat kesintisiz enerji sağlayabilen bir sulama makinesi devreye giriyor. Böylece hem güneş enerjisi ile çevreyle uyumlu bir enerji imkanı oluşturacağız hem de sulama sulama alanında teknolojik bir atılımın da öncüsü olacağız. Bu projeye bu yeni keşfe katkıda bulunan bütün mühendislere, Tarım Bakanlığımıza teşekkürleri bir borç biliyorum."

Türkiye'nin kararlı şekilde tarım alanındaki reformlara devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, sadece Avrupa'nın değil dünyanın da en büyük ilk 3 tarım ülkesi haline geleceğini söyledi. 

Türkiye 2023 yılında ilk 10 ekonomi arasına girecek performansı şimdiden göstermeye başladığını ifade eden Davutoğlu, "Özellikle bu bereket diyarından Konya'dan bütün çiftçilerimize, ülke sathından bütün çiftçilerimize seslenerek diyorum ki: Ürünleriniz bereketli olsun ve Türkiye'nin geleceğinde tarım sektörünü lokomotif bir sektör haline getirmeye çalışan bütün sanayicilerimizi de tebrik ediyorum" dedi.

Davutoğlu, bu yıl iyi yağış olduğunu ve bereketli bir yaz ve hasat beklediklerini dile getirerek şunları kaydetti:

"Bu yıl 2 hasadı bir arada yaşayacağız bu sene bereketli bir tarım hasadı tarım ürünü ve bununla birlikte inşallah enflasyon rakamlarında düşüş, ekonomide bereketlenme. İkincisi de siyasi hasat, siyasi bereket. 7 Haziran'da siyasi bereketin de önü açılacak. Konya'ya son gelişimden bu yana şebiarustan bu yana çok sayıda ilimizi ziyaret ettim. Her yerde Konya'da gördüğüm heyecanı, Konya'da gördüğüm muhabbeti bütün Türkiye'ye yayılmış bir şekilde gördüm. Bu bana büyük bir ümit ve heyecan verdi. Hiç merak etmeyiniz, Türkiye bütün sıkıntılarını aşar. Bizim kadrolarımız kültürünü, irfanını, siyasi ahlakını Hazreti Mevlana'dan alan kadrolar. Arasına kimse fitne sokamaz ve bu hareketin Hazreti Mevlana'dan feyzalmış bu emaneti taşıyan neferi olarak, 12 yıldaki başarıları taçlandıracak şekilde, inşallah önümüzdeki 9 yıl içinde, 8 yıl içinde 2023'e kadar 12 yıllık bereket üzerine, 12 yıllık hasat dönemi başlayacak. Taçlanan bu yeni hamle dönemi şimdiden hayırlı olsun. Hayırlı hasatlar diliyorum, hayırlı ürünler diliyorum. Bereketli bir bahar, bereket ve ürünle zirveye ulaşmış bir yaz diliyorum. Allah bu güzel hasat döneminde bu fuarımızda güzel dostluklar, güzel ticaretler yapmayı hepinize nasip eylesin. Tarım mekanizasyonu konusunda da Konya'nın öncü rolünün devam edeceği inancımla, Konya 13. Uluslararası Fuarı'nın hayırlı olmasını diliyorum."

-Notlar-

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından fuar alanındaki stantları, eşi Sare Davutoğlu ve  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'le gezdi. Fuarda sergilenen tarım aletleriyle ilgili bilgi alan Davutoğlu, burada vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Fuara katılanların yoğun ilgi gösterdiği Davutoğlu, Konya'daki bir yerel gazetede köşe yazarlığı yaptığını söyleyen bedensel engelli Ömer Faruk Gönül ile bir süre sohbet etti. 

(Bitti)