Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
-ASMMMO Başkanı Okkalı: -"(Kadın ve çocuğa yönelik suçlarda) Hukuki cezalar daha da ağırlaştırılmalı, müebbet hapis veya hadım cezası getirilmeli, idam cezası bile artık tartışılmalıdır"

ANKARA (AA) - Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, kadın ve çocuğa yönelik suçlarda hukuki cezaların daha da ağırlaştırılması, müebbet hapis veya hadım cezası getirilmesi, idam cezasının bile tartışılması gerektiğini belirtti.

Okkalı, yazılı açıklamasında, bir yıl içinde öldürülen kadın sayısının 294 olduğuna dikkati çekerek, "Daha hayallerinin ve hayatının baharını bile yaşayamamış gencecik bir kızımızın gözü dönmüş, canavarlaşmış hasta ruhlu kişiler tarafından katledilmesinin derin acısını yaşamaktayız. Yine ateş düştüğü yeri yaktı. Yine bir can solup gitti" değerlendirmesinde bulundu.

Adalet, hoşgörü, paylaşma, yardımlaşma, sevgi ve ahlaki değerlerin kaybolduğunu savunan Okkalı, şunları kaydetti:

"Özgecan'ın acısını bile yaşayamadan ülkemizin değişik bölgelerindeki okullardan silahla kız kaçırma girişimleri ve cinsel saldırı haberleri hala gelmeye devam ediyor. Hukuki cezalar daha da ağırlaştırılmalı, müebbet hapis veya hadım cezası getirilmeli, idam cezası bile artık tartışılmalıdır. Fakat ceza vermenin yanında en önemli husus toplumun eğitilmesidir. Ahlaki değerlerin yerleştirilmesidir. Aksi takdirde en ağır cezaları bile versen bu acı hadiselerin önüne geçilemeyeceği aşikar."

Herkesin Özgecan Aslan'ın ailesinin gösterdiği vakurlu duruşu sergilemek zorunda olduğunu ifade eden Okkalı, "Bir kez daha bu acı olayın faillerini esefle kınıyor ve lanetliyoruz. Onlar zaten toplumun vicdanında sonsuza kadar en ağır cezaya mahkum oldular. Temennimiz hukuk önünde, bu alçaklara hak ettikleri en ağır cezanın verilmesidir. Bunun takipçisi olacağız" ifadesini kullandı. 

ASMMMO Kadın Komisyonları Başkanı Zeynep Yağmur Coşkundeniz ise kadın ve çocuk istismarlarına en ağır cezanın verilmesi gerektiğini bildirdi.

ASMMMO Disiplin Kurulu Üyesi Nevin Çimen ise ne inanç sistemlerinde ne de örf ve adetlerde kadına şiddetin hele hele öldürmenin asla kabul edilebilir olmadığına dikkati çekti.