Vakıf Katılım Bankasının kurulmasında son aşamaya gelindi

Vakıf Katılım Bankasının kurulmasında son aşamaya gelindi
Vakıf Katılım Bankasının kurulmasında son aşamaya gelindi
- Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Ertem: - "300 milyon ABD doları tutarındaki finansmanın sağlanması için Hazine Müsteşarlığının garantörlüğünde hazırlanan sözleşme, Cidde'de bulunan İslam Kalkınma Bankası merkezinde imza altına alındı. Böylece Vakıf Katılım Bankasının kuruluşunun yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor" - "Çok güçlü, çok büyük bir katılım bankası olacak. Yani hem sermaye anlamında çok büyük hem de çok güçlü bir banka olacak"

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER - Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Vakıf Katılım Bankasının kurulmasında son aşamaya geldiklerini belirterek, "300 milyon ABD doları tutarındaki finansmanın sağlanması için Hazine Müsteşarlığının garantörlüğünde hazırlanan sözleşme, Cidde'de bulunan İslam Kalkınma Bankası merkezinde imza altına alındı. Böylece Vakıf Katılım Bankasının kuruluşunun yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor" dedi.

Ertem, AA muhabirine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BBDK), "Vakıf Katılım Bankası A.Ş" adlı yeni bir katılım bankası kurulmasına izin veren kararla ilgili gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

BDDK tarafından 3 Mart 2015 tarihli Resmi Gazete 'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve kuruluş izni doğrultusunda Vakıflar Genel Müdürlüğünce katılım bankası kurulması çalışmalarına başlanıldığını anımsatan Ertem, gerekli finansmanın İslam Kalkınma Bankası tarafından sağlanması amacıyla Cidde'de İslam Bankası yetkilileriyle biraraya geldiklerini ifade etti.

Ertem, "300 milyon ABD doları tutarındaki finansmanın sağlanması için Hazine Müsteşarlığının garantörlüğünde hazırlanan sözleşme, 3 Haziran'da Cidde'de bulunan İslam Kalkınma Bankası merkezinde, biz ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muhammed Ali Al Madani tarafından imza altına alındı. Böylece Vakıf Katılım Bankasının kuruluşunun yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanmaktadır" diye konuştu.

Vakıf Katılım Bankasının kurucu ortaklarına da değinen Adnan Ertem, Bayezid Han-ı Sani (2. Bayezit), Mahmut Han-ı Evvel bin Mustafa Han (1. Mahmut), Mahmud Han-ı Sani bin Abdülhamid Han-ı Evvel (2. Mahmut) Vakfı, Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı ile diğer mazbut vakıfları temsilen Vakıflar Genel Müdürlüğünce kurulacağı bilgisini verdi.

- "Katılım Bankasına yük vereceğiz"

Ertem, İstanbul merkezli kurulacak bankanın sermayesinin yüzde 100'ünün Vakıflar Genel Müdürlüğünde bulunacağını dile getirerek, "Yani Vakıflar Genel Müdürlüğünün temsil ettiği vakıflara ait olacak" dedi.

Kurum olarak ilk tecrübeleri olmadığını vurgulayan Ertem, Vakıflar Bankasının kurucusunun kendileri olduğunu, Kuveyt Türk'te de yüzde 20 ortaklıkları bulunduğunu anımsattı.

Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Vakıflar Bankasından çıkıp, katılım bankasında büyümek istediklerini kaydederek, "Yoksa bir kurumun birden fazla bankaya sahip olması çok mantıklı değil. Bunu geliştireceğiz ve peyderpey de Vakıflar Bankasından çıkacağız. Vakıflar Bankasındaki hisselerimizi satacağız, Katılım Bankasına yük vereceğiz. Çok güçlü, çok büyük bir katılım bankası olacak. Yani hem sermaye anlamında çok büyük hem de çok güçlü bir banka olacak" değerlendirmesinde bulundu.

- BDDK'nın kararı

 BDDK, Vakıf Katılım Bankası A.Ş adlı yeni bir katılım bankası kurulmasına izin veren kararı, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

 Kararda, kurucu ortaklar Mazbut Vakıflar adına T.C Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II. Bayezit) Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel bin Mustafa Han (I. Mahmut) Vakfı, Mahmud Han-ı Sani bin Abdülhamid Han-ı Evvel (II. Mahmut) Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı tarafından kurulan Vakıf Katılım Bankası AŞ'nin sermayesinin 300 milyon ABD doları karşılığı Türk lirası olacağı belirtilmişti.