Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde "Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri" bölümü açıldı

Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde "Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri" bölümü açıldı
Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde "Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri" bölümü açıldı
ANKARA (AA) - Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde "Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri" bölümü açıldı. Sağlık...

ANKARA (AA) ? Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde "Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri" bölümü açıldı.

 Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Aytunç Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'de ilk Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümünün üniversiteleri bünyesinde açıldığını söyledi.

Yüksekokulu olarak bu yıl 3 bölümde eğitim öğretim vereceklerini anlatan Ateş, açtıkları tüm bölümlerin sektörün ihtiyaç duyduğu ara elemanlara yönelik olduğunu vurguladı.

Bunlardan birinin de çocuk koruma ve bakım hizmetleri bölümü olduğunu bildiren Ateş, "Bu bölümü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından gelen talep üzerine açtık. Gerçekten de bu alanda büyük bir boşluk olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bakanlığın artık sadece yurt ve barınma anlayışından çıktığını, aile sıcaklığında çocuğun her şeyiyle ilgilenecek yetişmiş bakım elemanlarına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Ateş, şöyle konuştu:

"Artık çocuklara sahip çıkabilecek, onlara önderlik yapabilecek, yol gösterecek kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bölümümüzde normal bir ailede çocuğun ihtiyaç duyabileceği her şey düşünerek eğitim programı oluşturuldu. Sosyal olarak, sağlık olarak ve dini yönden de desteklenerek, çocukların ihtiyaçlarına yönelik vazifelerini en iyi şekilde yerine getirebilecek bir noktada bazı dersler de eklendi. Buradan mezun olanlar hem bakanlığın hem belediyelerin hem de vakıf ve kuruluşların ihtiyacı olan kalifiye elemanlar olacak. Kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklarımızın hem annesi hem babası hem de öğretmeni olacaklar. Buradan mezun olan arkadaşlarımız çok rahatlıkla iş bulabilecekler."

Yüksekokullarında elektrofizyoloji ile tıbbi görüntüleme bölümlerinin de bulunduğunu dile getiren Ateş, bölümleri açarken Sağlık Bakanlığının 2023 hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan ve iş garantili bölümleri tercih ettiklerini sözlerine ekledi.  

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  koruma