1 Ocak 2016'dan itibaren ambalajsız peynir satılamaması

1 Ocak 2016'dan itibaren ambalajsız peynir satılamaması
1 Ocak 2016'dan itibaren ambalajsız peynir satılamaması
- AESOB Başkanı Sevimçok: - "Vatandaşa 'Sen şu kadar peynir alacaksın' diye bir dayatma yapılamaz. Bu yeni düzenlemeden en çok küçük esnaf etkilenecek"

ANTALYA (AA) - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni getirilen düzenlemeyle peynirin artık ambalajsız satılamayacak olmasının küçük esnafa büyük darbe vuracağını savundu.

Abdullah Sevimçok, yaptığı yazılı açıklamada, yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği ile 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren peynirin artık ambalajsız olarak satılmasına izin verilmeyeceğini hatırlattı.

Kararın küçük esnafa "büyük darbe vuracağını" iddia eden Sevimçok, yeni uygulama yüzünden bakkal ve marketlerde peynir satışlarının düşeceğini savundu.

Başkan Sevimçok, asgari hayat şartlarında geçinmeye çalışan çoğu vatandaşın genellikle az miktarda ve tüketeceği kadar peynir aldığına değinerek, yeni düzenlemeyle ambalaj içerisine girecek peynirin standart bir boyutta ve fiyatta olacağını, kısıtlı bütçesine göre istediği ölçüde ve tadarak peynir alamayan çoğu vatandaşın evine peynir götüremeyeceğini öne sürdü.

Tebliğ şartlarının maliyetleri de yükselteceğini iddia eden Başkan Sevimçok, açıklamasında, şunları kaydetti:

"Vatandaşa 'Sen şu kadar peynir alacaksın' diye bir dayatma yapılamaz. Bu yeni düzenlemeden en çok küçük esnaf etkilenecek ve mahalle bakkalından cebindeki parası kadar, istediği ölçüde, tadarak peynir alıp kestiremeyecek vatandaşlar, kredi kartlarına yüklenerek büyük marketlere yönelecek. Böylelikle geleneksel satış yapan küçük esnafa bir darbe daha vurulacak."


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  hayat

  ,

  Kredi

  ,

  İddia

  ,

  başkan

  ,

  esnaf