10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
- TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi Ünal: - "İnsan, haklarıyla insandır. İnsan haklarını, insanın kendisi değil, yasalar, eşit olarak, hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır"

ANTALYA (AA) - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Antalya İl Temsilcisi ve TES-İŞ Antalya Şube Başkanı Hacı Mevlüt Ünal, insanın, haklarıyla insan olduğunu belirterek, "İnsan haklarını, insanın kendisi değil, yasalar, eşit olarak, hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır" dedi.

Ünal, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, insanın değişimi ve gelişmesi sonucunda 10 Aralık 1948 yılında "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"nin doğduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'in kurucu üyelerinden biri olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer aldığını anımsatan Ünal, 30 maddeden oluşan anayasa niteliğindeki sözleşmeden doğan hakların aslında çok da bilinmediğini ifade etti.

İnsanın, haklarıyla insan olduğunu ve insan haklarını, kişinin özü ile yaşatacak kurallar olduğunu kaydeden Ünal, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu kurallar, insanı insan yapan kurallar olarak da tarif edilebilir. İnsan haklarını, insanın kendisi değil, yasalar, eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır. İnsanın en önemli hakkı, yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını düşünme, eğitim-öğretim, çalışma, iletişim hakları desteklemektedir. Biz, kadınlara karşı cinsiyet ayrımcılığının da tamamen ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Medeni ve siyasi haklarımız hala hayata doğru dürüst geçmemektedir. Ekonomik, sosyal ve kültürel haklarımız konusunda ne kadar ilerleyebildik. Tüm bunların sorgulanmaya ihtiyacı vardır."