12. Ulusal Hemofili Kongresi

12. Ulusal Hemofili Kongresi
12. Ulusal Hemofili Kongresi
- Antalya'da gerçekleştirilen kongreye akademisyenlerin yanı sıra 200 hasta ve yakınları katıldı

ANTALYA (AA) - Çeşitli illerden hemofili hastaları, aileleriyle Antalya'da düzenlenen 12. Ulusal Hemofili Kongresi'ne katıldı.  

Hemofili Federasyonu tarafından Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezi'ndeki otelde düzenlenen kongrede, akademisyenlerin yanı sıra hastalar ve yakınları da hemofili hakkında görüşlerini tartıştı. 

Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hastalığın nedenleri, tedavi aşamalarının tartışıldığı ve hayata sımsıkı sarılan hastaların hikayelerinin anlatıldığı kongreye, hasta ve yakınlarını da davet ettiklerini söyledi.

Kavaklı, 40'ı çocuk olmak üzere 200 hasta ve yakınlarının kongreye katıldıklarını belirtti.

Kongreye katılan 16 yaşındaki Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Oğuzhan Şahan, hemofili hastalığı nedeniyle spor yapamadığını, arkadaşlarıyla futbol oynayamadığını anlattı. Arkadaşlarının da uzun süre rahatsızlığını yadırgadığını anlatan Şahan, önce kendisini farklı alanlarda mutlu etmeyi, ardından da arkadaşlarına hastalığını kabullendirmeyi öğrendiğini kaydetti. 

Hastalıkla yaşamayı kabullenince hayatın daha kolay olduğunu ifade eden Şahan, "Biz hasta değiliz, normal bireyiz. Kanama şüphem olduğu zaman ilacımı kendim yapabiliyorum" dedi.

Şahin, hastalığı nedeniyle hemşire olmak istediğini dile getirdi.

- Oğlunun doktoru oldu

Denizli'de yaşayan ev kadını Habibe Şavkar da 8 yaşındaki oğlu Kerem Şavkar'ın hemofili hastalığı ile mücadele ettiğini söyledi.

16 aylıkken oğlunu ayağındaki travma nedeniyle hastaneye götürdüklerini, hemofili teşhisi konulduğunu aktaran Şavkar, "O günden bu yana oğluma, normal çocuklar gibi olduğunu ama koşmamasını, düşmemesini söylüyorum. 2 yaşındaki kızım Elifsu'da bu hastalık yok ama onda da tedirgin oluyoruz" diye konuştu. 

Oğlunun doktoru gibi olduğunu dile getiren Şavkar, kanaması olduğunda ilacını evde uygulayabildiklerini belirtti. Şavkar, herkesin hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini bildirdi. 

Kerem Şavkar da düştüğü zaman ayağının çok acıdığını, bu nedenle koşmamaya özen gösterdiğini söyledi. Şavkar, doktor olup, kendisi gibi hasta olan çocuklarla ilgilenmek istediğini kaydetti.

Kongre, yarın sona erecek.


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  Antalya

  ,

  spor

  ,

  Turizm

  ,

  Doktor

  ,

  Çocuk

  ,

  Kongre

  ,

  zaman