13. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi

13. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi
13. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi
- Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Karateke: "Kanama nedeniyle meydana gelen anne ölümlerini engellemek için, İstanbul'da meslek gruplarından gönüllü mobil ekip kurduk" - "Rahim ağzı kanserinde doğurganlık mümkün ama erken dönemde yakalamamız gerekiyor"

ANTALYA (AA) -  Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke, doğum sonrası kanama nedeniyle anne ölümlerini önlemek amacıyla, gönüllülük esasına dayalı bir ekip kurduklarını, ekip sayesinde 3-4 annenin hayatının kurtulduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları, Doğum, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı ve Ürojinekolog Prof. Dr. Ateş Karateke, TJOD tarafından Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde düzenlenen 13. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, anne ölümlerine değindi.

Türkiye'de anne ölümlerinin yüz binde 15 civarında olduğuna dikkat çeken Karateke, bunun bir kısmının önlenebilir olduğunu kaydetti. 

Anne ölümlerinde en önemli sebeplerden birinin doğum sonrası kanama olduğunu bildiren Karateke, "Kanama nedeniyle oluşan anne ölümlerini engellemek için İstanbul 'da meslek gruplarından bir gönüllü mobil ekip kurduk" dedi.

Ekibin Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkezli olarak çalışmasını sürdürdüğünü dile getiren Karateke, yardıma ihtiyaç duyan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı meslektaşlarına ulaştıklarını, 112 Acil Servis sistemi ile destekte bulunduklarını ifade etti. 

Karateke, ameliyatı bitmiş ama takibinde zorluk bulunan ve kanaması devam eden hastaları Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirerek takiplerini ve tedavilerini yaptıklarını belirtti. 

Önemli bir hizmet verildiğini vurgulayan Karateke, gece kanaması olan hastası bulunan ekibe, meslek dayanışmasıyla yardım edildiğini anlattı. 

Uygulamaya Şubat ayında başladıklarını bildiren Karateke, "Şubat ayından bu yana ekiplerimiz 40 civarında hastaya müdahale etti. Yaklaşık 15'ine giderek, geri kalanına da hastaneye alarak müdahalesi yapıldı. Eğer zamanında müdahale etmeseydik 3-4 anne, kanama nedeniyle yaşamını kaybedebilirdi" diye konuştu.

Uygulamanın kongrede anlatıldığını belirten Prof. Dr. Karateke, bunu ülke geneline yaymak istediklerinin altını çizdi.

Sağlık Bakanlığının girişimiyle İstanbul'un  Avrupa Yakası'nda da çalışmanın başlayacağını dile getiren Karateke, şöyle devam etti:

"Hem meslek dayanışması hem de annelere yardım amacıyla uygulamayı gerçekleştiriyoruz. 'Anneler ölmesin' diye 10 yıl önce başladığımız bir çalışmanın neticesinde bu uygulama gerçekleşti. Yüz binde 15 rakamı yüzümüzü ağartan bir rakam değil, daha da aşağılara indirmek istiyoruz." 

- "Rahim ağzı kanserinde doğurganlık mümkün"

Prof. Dr. Karateke, rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu, önlenemediği takdirde de üreme imkanı bulunduğunu söyledi.

Kadınların özellikle 30 yaş sonrasında düzenli kontrollerini yaptırmalarını isteyen Karateke, "Rahim ağzı kanserinde doğurganlık mümkün ama erken dönemde yakalamamız gerekiyor" dedi. 

Karateke, 2 santimetreden daha büyük bir kitle oluşturmamışsa, damar ve lenf kanallarıyla tümör karşılaşmamışsa, tümörün rahim ağzı bölgesinden çıkarıldığı, rahim ağzının kalan kısmı korunabildiği takdirde hastaların üreme imkanının sağlandığını ifade etti.