16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali başladı

16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali başladı
16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali başladı
- Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen festival kapsamında "Yörük göçü" yapıldı - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Tekirova-Kumluca arasındaki yolun bölünmüş duble yol olarak yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar yolun yapımına başlayacağız"

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen 16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali başladı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Kumluca  Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından çelenk konulmasıyla başlayan festivalde "Yörük göçü" canlandırıldı. Etkinlik kapsamında keçi, koyun, at, eşek, deve, tarihi tarım aletleri ve yöresel kıyafetlerle, Yörüklerin yaşamı anlatıldı. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, 16 yıldır devam eden festivalin ve "Yörük göçünün" sıradan bir etkinlik olmadığını belirterek Yörük kültürünün insan hayatında çok ayrı bir yeri bulunduğunu söyledi. 

Yörük kültürünü yaşatan ilçe halkına müjdecilerinin olduğunu ifade eden Elvan, şöyle devam etti:

"Tekirova-Kumluca arasındaki yolun bölünmüş duble yol olarak yapılması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar yolun yapımına başlayacağız. Devlet hastanesi binasına 50 yatak kapasiteli ek bina yapılması için de çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Farabi Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi binasını yatırım programına aldık. Son olarak hepinizin heyecanla beklediği, Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması kararı Bakanlar Kurulumuzdan geçti. Kumluca'ya, Antalya'ya hayırlı olsun." 

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise festivalin amacının yöre halkını bir araya getirmek, Yörük yaşamını ve kültürünü gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

Festivale ilçedeki 40 mahalleden ve çevre ilçelerdeki Yörük derneklerinden katılımın olduğunu belirten Çetinkaya, "Festivalimizde Yörük göçü, konserler, biyolojik tarım sempozyumu, acı biber yeme yarışması, kadınlar günü etkinliği ve iki gün sürecek yağlı güreşlerimiz yer alıyor. Bu festivalde herkes kendine bir yer buluyor, geçmişimizi bu festivalde tekrar yaşıyor. Dileğimiz, bu festivalin, gelecek nesillere aktarılması" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Anamur Belediyesi Halk Oyunları Ekibi tarafından gösteri sunuldu. 

16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali, 3 Mayıs'ta yapılacak yağlı güreşlerle sona erecek.