16. Tarım ve Seracılık Festivali

16. Tarım ve Seracılık Festivali
16. Tarım ve Seracılık Festivali
- Kumluca'daki festivalde düzenlenen "acı biber yeme" yarışmasında en fazla biber yiyen kişi Cumhuriyet altını kazandı

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilen Tarım ve Seracılık Festivali'nde düzenlenen "acı biber yeme" yarışmasında, en fazla acı biberi yiyen kişiye Cumhuriyet altını verildi.

Kumluca Cumhuriyet Meydanı'ndaki yarışmada,  jüri üyeleri tarafından tartılan biberler, daha sonra yarışmacılara teslim edildi. Biri kadın 20 yarışmacının katıldığı ve iki grup halinde düzenlenen yarışma sırasında, biberin acısını gidermek için yarışmacılara domates ve ayran verildi.

Beş dakikada en fazla acı biberi yemeye çalışan yarışmacılar, zor anlar yaşadı. Bazı yarışmacılar yarışı, yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Sürenin dolmasının ardından jüri üyeleri, en fazla acı biberi 480 gramla Hasan Özdil'in yediğini belirledi. Geçen yılın birincisi Hüseyin Akşit ile Özgehan Bozkurt, 440 gramla ikinciliği  paylaşırken, 395 gram biber yiyen Süleyman Acar ise üçüncülükte kaldı.

Yarışmanın ardından katılımcılara Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından baklava ikram edildi. Dereceye girenlere ise Cumhuriyet altını ile çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmanın birincisi Özdil, acı biber yemeyi çok sevdiğini belirterek, geçen yıl da ikinci olduğunu söyledi.

- "Güvenilir gıda yetiştirdiğimizi ilan ediyoruz"

Başkan  Çetinkaya da Kumluca ve yöresinde tüm sebzelerin doğal ortamda yetiştirildiğini vurgulayarak, "Kendi yetiştirdiğini kendi yiyebilir" sloganıyla yarışmayı düzenlediklerini anlattı.

4 yıldır düzenledikleri "acı biber yeme" yarışmasına vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını ifade eden Çetinkaya, "Amacımız festival etkinliklerimize renk katmak. Gıda güvenliğinin Türkiye ve  dünya gündemine oturduğu bir zamanda, ülkemizde seracılık anlamında önemli yeri bulunan Kumluca'mızda, güvenilir gıda yetiştirdiğimizi ilan ediyoruz. "Yetiştirdiğimiz ürünlerin acılısını bile yiyebildiğimizi göstermek" sloganıyla çıktığımız yolda bu yıl zirve yaptık. İnşallah gelecek yıllarda da bu coşkuyla yarışmamız devam eder" diye konuştu.