"16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru

"16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru
"16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali"ne doğru
- Antalya'da bu yıl 16'ncısı düzenlenecek "Uluslararası Antalya Piyano Festivali", 17-29 Kasım tarihlerinde AKM'de gerçekleştirilecek - Festivalde Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Hasan Uçarsu'nun, Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı için festivale özel bestelediği eserini ilk kez seslendirecek - Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Festivalde 13 konser, 8 ustalık sınıfı, 3 seminer, 5 söyleşi ve 19 atölye ile Antalya'daki en büyük müzik etkinliklerinden biri gerçekleştirilecek"

ANTALYA (AA) - Antalya'da bu yıl 16'ncısı düzenlenecek Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 17-29 Kasım tarihlerinde Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirilecek.

Festivale ilişkin Antalya'da bir otelde düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile festivalin Sanat Yönetmeni Orkestra Şefi Gürer Aykal, Gazeteci Cengiz Semercioğlu katıldı.

Toplantıda konuşan Türel, 15-16 Kasım'da Antalya'nın G20 Liderler Zirvesine ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, kentin 2 gün boyunca dünya siyasetinin başkenti olacağını söyledi.

Antalya'nın 17 Kasım'da da yine piyano zirvesine ev sahipliği yaparak dünya müziğinin başkenti olacağını dile getiren Türel, festivalde 13 konser, 8 ustalık sınıfı, 3 seminer, 5 söyleşi ve 19 atölye ile Antalya'daki en büyük müzik etkinliklerinden birinin gerçekleştirileceğini anlattı.

Türel, bu festivalin önceki resital programlarının da önüne geçtiğini belirterek, sadece klasik müzik değil, klasik müzikten caza kadar geniş bir yelpaze ile zirve sözünü hak eden bir konuma ulaştıklarını kaydetti.

- "16. Piyano Festivali yüzyıllar boyunca yaşayacaktır"

Uluslararası Piyano Festivali Sanat Yönetmeni Aykal da Hasan Uçarsu'nun dünya çapında bir besteci olduğunu ve bu piyano festivali kapsamında kendisinden bir beste istendiğini anlatarak, "16. Uluslararası Piyano Festivali'nde çalınacak bir Türk eserinin yazılması sağlandı. Bu demektir ki bu bestecinin eseri yüzyıllar boyunca çalınacak ve 16. Piyano Festivali yüzyıllar boyunca yaşayacaktır" diye konuştu.

Festival kapsamında, Türkiye'nin çeşitli konservatuvarlardan 120 piyano öğrencisinin Antalya'ya geleceğini anlatan Aykal, bunun da piyano sanatına büyük bir katkı sağlayacağını kaydetti.

- Fazıl Say'la ilgili tartışmalar

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türel, "Geçen yıl piyanist Fazıl Say'la ilgili bir tartışma yaşandı. İlişkinizde bir gelişme var mı. Festivalde Fazıl Say'ın eserlerine yer verecek misiniz?" şeklinde soru üzerine, etkinliğin sanatsal tartışmaların dışında gündeme gelmemesini arzu ettiğini söyledi.

Piyanist Fazıl Say'ın festivalin kuruluşunda emekleri olan sanatçılar arasında yer aldığını anlatan Türel, emeklerinden dolayı Say'a teşekkür ettiklerini vurguladı.

Türel, bu konulardaki sorulara verilecek çok fazla cevabın olmadığını dile getirerek, "İlişkiler tek taraflı olmuyor, iki taraflı oluyor. Taraflardan biri ilişki için kapıyı kapatınca diğer taraf ne yaparsa yapsın o ilişkinin yürümesi mümkün olmuyor" dedi.

-  "Kendisi hiçbir eserini yönetmemi istemiyor"

Aykal da 25 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı'nda Orkestra Şefi olarak görev yaptığına vurgu yaparak, "Benim müzikte ne kadar ulusalcı olduğumu sizlere inanın burada kanıtlamak istemem. Ben Amerika'da da 16 yıl genel müzik direktörlüğü yaptım. Orkestrama iki kez Fazıl Say'ı çağırdım. Orada kendisiyle konserler yaptım yani elime geçen her fırsatta orada da duyulması için çalıştım" şeklinde konuştu.

Say'a kendi eserini de çaldırdığını dile getiren Aykal, kendisi için her tür bestecinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Aykal, bestecilerin geleceğin aynası olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu nedenle Fazıl'ın da bir çok eserini yaptım. Kendisi bizim küçüğümüzdür. Yani kendisi Ankara Devlet Konservatuar kökenlidir. Biz büyüğe saygı, küçüğe sevgi... öyle gördük. Fazıl Say'ın kendisi hiçbir eserini yönetmemi istemiyor ve şimdi biri eserini yönetmemi istemezse çalamam. Öyle bir saygısızlığı yapmak istemem. Benim hiç kimseye bir kinim yoktur. Tabi o kendisi daha çok çalışacaktır, eserler üretecektir, sanata tabi ki katkısı olacaktır ama biri sizi istemezse siz de artık onun eserini yönetmek istemezsiniz." 

- Festival programı

Uluslararası Piyano Festivale kapsamında, Don Davis, Christoph-Mathias Mueller, Hiromi, Saleem Ashkar, Hüseyin Sermet, Nikolai Demidenko, Gülsin Onay, Martina Filjak, Ufuk&Bahar Dördüncü, Borusan Quartet, Tobias Hug gibi ünlü isimler sahne alacak.

Festivalin ikinci haftasında, Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Hasan Uçarsu'nun, Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı için festivale özel bestelediği eserini ilk kez seslendirecek.

Toplantı öncesinde, Antalya Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencisi Şerife Nur Özcan, piyano çalarak performansını sergiledi.