18. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri

18. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri
18. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri
- Çevre Hizmet Ödülleri'nin Türkiye ölçeğinde İSKİ ve Zetay AŞ'ye verilmesi kararlaştırıldı - Antalya ölçeğinde ise "Göç Yolu Yolcuları" ile Barut Sorgun Sensatori Otel, ödüle layık görüldü

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) ile Mühendislik Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği "18. Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri"nin sahipleri belli oldu.

AKÇAM'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Danışma Kurulu'nun yanı sıra AKÇAM ve Mühendislik Fakültesinin yönetim kurulları sunulan dosyaları inceleyerek bu yıl 18'incisi verilecek ödüllerin sahiplerini belirledi.

Yapılan değerlendirme sonucu, Türkiye ölçeğinde "Haliç Can Suyu Projesi" ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğüne, kullanım dışı kalan bir linyit maden ocağının rehabilite edilmesini içeren "Linyit Yatağının Zeytinyağına Dönüşmesi Projesi" ile de Zetay Tarım Hayvancılık İmalat Sanayi ve Ticaret AŞ'ye Çevre Hizmet Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Antalya ölçeğinde ise ilde gerçekleştirilen doğa yürüyüşleri kapsamında düzenlenen çevre etkinlikleri ile çevre bilincinin gelişmesine katkılarından dolayı Göç Yolu Yolcuları Grubu, konaklama birimlerinde üretilen gri suyun geri dönüştürülerek sulama suyu olarak kullanılmasını sağlayan projelerinden dolayı Barut Sorgun Sensatori Otel, ödüle layık görüldü.

Çevre bilimleri konusunda gerçekleştirdiği uluslararası ölçekteki çalışmalar ve Türk-Alman Bilimsel işbirliğine yaptığı katkılardan dolayı Münih Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Harun Parlar'a Çevre Bilim Hizmet Ödülü verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda görev alarak Türkiye'de çevre mühendisliği eğitiminin gelişmesi ve kurumsallaşması için yaptığı hizmetlerden dolayı Çevre Bilim Hizmet Ödülü'nün sahibi Prof. Dr. Nevzat Kor oldu.

Yapılan değerlendirmede ayrıca 18. Çevre Hizmet Ödülleri'nin odak noktası, "Antalya'nın simgesi: Falezler" olarak belirlendi.

Bu yıl Akdeniz Üniversitesi ölçeğinde Çevre Hizmet Ödülü, Çevre Bilim Hizmet Teşvik Ödülü ve Çevre Hizmet Özel Ödülü verilmedi.

Ödül töreninin 21 Nisan Salı günü Akdeniz Üniversitesi Olbia Konferans Salonu'nda düzenleneceği bildirildi.