19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
- Antalya'da düzenlenen törende bir öğrenci, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Zeybek" oynayışını canlandırdı - Kutlamalar kapsamında, üzerilerinde Büyükşehir Belediyesince dağıtılan, ay yıldızlı kırmızı tişört bulunan bin 919 öğrenci, halk oyunları gösterisi sundu

ANTALYA (AA) - Antalya'da, 19 Mayıs  Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Tören daha sonra, Karaalioğlu Parkı'ndaki öğrencilerin etkinlikleriyle devam etti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, burada yaptığı konuşmada, gençlerin güçlü Türkiye 'nin teminatı olduğunu söyledi. Hacıcaferoğlu, gençlerin, sevgi, barış, hoşgörü içinde tüm sorunların üstesinden geleceğini, geleceğin lider Türkiye'sini daha güçlü bir hale getireceklerini ifade etti. 

- Öğrencilerden çeşitli gösteriler

Törende Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ü canlandıran bir öğrencinin "Zeybek" oynaması ve başka bir öğrencinin bisikletiyle yaptığı gösteri, ilgi çekti. Bin 919 öğrenci, Antalya Büyükşehir Belediyesince dağıtılan ve üzerinde ay yıldızın bulunduğu kırmızı tişörtle halk oyunu oynadı. Törene katılan yabancı öğrenciler de kendi ülkelerinin oyunlarını sergiledi.

Törene, Antalya Valisi Muammer Türker, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile az sayıda vatandaş katıldı.

- Başkan Türel'e "Tişört" sorusu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tören sonrası gazetecilerin öğrencilere belediyece dağıtılan ve üzerinde "Antalya'ya iyi gelecek" ve "Menderes Türel" yazılarının yer aldığı tişörtler dağıtılmasına ilişkin soruları yanıtladı.

19 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramı'nın Türk milletinin çok önemli bir milli bayramı olduğunu ifade eden Türel, bugünün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasıyla Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olduğunu hatırlattı. 

Valilik ve Antalya Büyükşehir Belediyesince yapılan ortak toplantılarda alınan karar doğrultusunda kendilerine düşen görevleri yerine getirdiklerini anlatan Türel, "Gençlerimize 3 bin tişört basımında Büyükşehir Belediyesi görevlendirilmiş. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimize Türk bayrağı ile tişört hediye ederek bu önemli günü onlara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve bayramımızın hatırlatmanın bir kez daha onurunu yaşadık" dedi. 

Bayramın kutlanmasına ilişkin billboardlar astıklarını, kutlama mesajları yayımladıklarını anlatan Türel, gençlere de tişört dağıttıklarını belirterek, "O tişörtlerle gençlerimizin gençlik bayramlarını kutlamış oluyoruz. İçinde hiçbir siyasi mesaj içermeyen, tamamen gençlerin geleceğe umutla bakmasını ifade eden bir slogan. Elbette ki bunu çok rahatlıkla gençlerimize böylesine önemli bir günü kutlamak adına paylaşabiliriz" diye konuştu.