"2. Antalya İçme Suyu ve Sorunları Sempozyumu"

"2. Antalya İçme Suyu ve Sorunları Sempozyumu"
"2. Antalya İçme Suyu ve Sorunları Sempozyumu"
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı: - "Su Kanunu Taslağı, su yönetimindeki çok başlılığın önüne geçiyor. Suyla ilgilenen çok kurum ve kuruluş var. Ama bir sorun ortaya çıktığında kimse sorumlu değil"

ANTALYA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, "Su Kanunu Taslağı su yönetimindeki çok başlılığın önüne geçiyor. Suyla ilgilenen çok kurum ve kuruluş var. Ama bir sorun ortaya çıktığında kimse sorumlu değil" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Antalya Kent Konseyi ve Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) tarafından düzenlenen 2. Antalya İçme Suyu ve Sorunları Sempozyumu, Antalya'daki bir otelde başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, sempozyumda yaptığı konuşmada, suyun yönetimiyle ilgili oluşturulan merkezi işleyişin her zaman sağlıklı yürütülmediğini ve zaman zaman sıkıntılar ortaya çıktığını anlattı. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye 'nin en önemli probleminin su kullanımı olduğunu ifade eden Kınacı, bu sorunun çözümü için Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün kurulduğunu kaydetti.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü olarak, Su Kanunu Taslağı hazırladıklarını, taslak için değişik kurum ve kuruluşlardan fikir aldıklarını ve çalıştaylar yaptıklarını anlatan Kınacı, şöyle konuştu:

"Su Kanunu Taslağı, su yönetimindeki çok başlılığın önüne geçiyor. Suyla ilgilenen çok kurum ve kuruluş var. Ama bir sorun ortaya çıktığında kimse sorumlu değil. Su olmadan hiçbir faaliyet yapılamayacağına göre, her kurum ve kuruluş suyla ilgileniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere aklınıza gelen bütün kurumlar suyun getirdiği ihtiyaçlarla ilgili mevzuat ve yetki sahibi. Bu da önemli karmaşa ve kaos ortaya çıkarıyor. Bu sorunun giderilmesi için bir koordinasyona ihtiyaç var. Bu koordinasyon sorununu da Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile gidermeye çalışıyoruz."

Yarın sona erecek sempozyum kapsamında arıtma suyu çamurlarının yönetimi, arıtılmış atık suyun geri kullanımı, su kayıplarının yönetimi, su kalitesi, kırsalda içme suyu sorunları gibi konular ele alınacak.