2. İmmüno Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Kongresi

2. İmmüno Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Kongresi
2. İmmüno Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Kongresi
- Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kara: - "Kilonuzu kontrol ettiğinizde, belirli bir düzende egzersiz yaptığınızda, diyetinize dikkat ettiğinizde, sigarayı bıraktığınızda potansiyel gelişebilecek kanseri yüzde 80 azaltabiliyorsunuz"

ANTALYA (AA) - 2'inci İmmüno Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Kongresi, Antalya'da devam ediyor.

İmmüno Onkoloji Derneğince Antalya'daki bir otelde düzenlenen kongreye yaklaşık 400 bilim insanı katılıyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, onkolojinin kanser hastalıklarıyla ilgilendiğini belirtti.

Dünyada ve Türkiye 'de sık görülen hastalıklar arasında yer alan akciğer kanserinin ölüme neden olan kanser türlerinin başında geldiğini dile getiren Kara, bu hastalığın tedavi edilmesinde yeni yöntemler geliştirildiğini kaydetti.

Akciğer kanserinde bugüne kadar standart tedavi yöntemi olarak kabul edilen cerrahi ve kemoterapi dışında uygulanan yöntem bulunmadığını ifade eden Kara, "Kanserli hastalarda standart olarak uyguladığımız sendositaksa diye bir kemoterapi uygulaması vardı. Nivolumab olarak tanımlanan yeni uygulamanın kullanılmasıyla bu hasta grubunda yüzde 41 oranında ölüm riskinde azalma tespit ettik" dedi.

Kara, Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, özellikle çevresel faktörler ve kişisel alışkanlıklar göz önüne aldığında akciğer kanseri gibi hastalıklarda artış olacağının öngördüklerini söyledi.

Kardiyovasküler ( kalp  veya kan, damar hastalıkları) hastalıklarıyla bağlantı olarak ölümler tanımlanırken, kanser hastalıklarının üçüncü sıradaymış gibi göründüğünü belirten Kara, "Kardiyak hastalıklara ayrı vasküler hastalıklara ayrı baktığımızda, kanser hastalıklarından dolayı ölümler ikinci sırada oluyor. 2050 yılında bu sıranın değişeceğini, kanserden dolayı daha çok ölümlerin görüleceğine dair beklentiler var" diye konuştu.

Kanser hastalıklarının görülmesinde insan genetiğini çevresel faktörlerin de etkilediğini vurgulayan Kara, "Genetik bozukluklar kanser hastalıklarının gelişmesine neden oluyor ama ama son zamanlarda çevresel faktörlerin çok ciddi katkıda bulunduğu biliniyor. Kilonuzu kontrol ettiğinizde, belirli bir düzende egzersiz yaptığınızda, diyetinize dikkat ettiğinizde, sigarayı bıraktığınızda potansiyel gelişebilecek kanseri yüzde 80 azaltabiliyorsunuz" diye konuştu.

Kongre, yarın sona erecek.