"2020 yılında 400 milyondan fazla insan astım hastası olacak"

"2020 yılında 400 milyondan fazla insan astım hastası olacak"
"2020 yılında 400 milyondan fazla insan astım hastası olacak"
- Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerji-İmmünoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bingöl: - "2020 yılında dünyada 400 milyondan fazla insanın astım hastalığına yakalanacağı düşünülüyor" - "Sezaryenli doğumda bebek, doğum kanalındaki mikroplarla karşılaşmıyor ve bu da alerjiye yakalanma riskini artırıyor"

ANTALYA (AA) - GÜLSEM ADAM - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bingöl, "2020 yılında dünyada 400 milyondan fazla insanın astım hastalığına yakalanacağı düşünülüyor" dedi.

Allerji-immünoloji ve çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, endüstrileşmenin vücutta farklı reaksiyonlara neden olduğunu, özellikle bağışıklık sistemini farklı şekilde uyaran egzoz dumanı, fabrika atıkları ve gıda katkı maddelerinin alerjinin nedenleri arasında bulunduğunu söyledi.

Alerjik hastalıkların son yıllarda belirgin şekilde arttığına değinen Bingöl, "2020 yılında dünyada 400 milyondan fazla insanın astım hastalığına yakalanacağı düşünülüyor. Ayrıca alerjik hastalıklara harcanan ekonomik yük, AIDS ve tüberküloza harcanan ekonomik yükten çok daha fazla" dedi.

Türkiye'de astım olma riskinin yüzde 5-7,5 arasında değiştiğini, bunun da yüksek bir oran olduğunu anlatan Bingöl, şöyle devam etti:

"Alerjik hastalıkların başlıca artış sebepleri endüstrileşme, yiyeceklerde katkı maddelerinin kullanımı, obezite ve en önemlisi, mikroplardan daha uzak yaşamamızdır. Diğer yandan sezaryenle doğmak, hijyene fazla dikkat etmek, çok sayıda antibiyotik kullanmak, alerjik hastalıkları artıran başlıca sebepler. Örneğin sezaryenli doğumda bebek, doğum kanalındaki mikroplarla karşılaşmıyor ve bu da alerjiye yakalanma riskini artırıyor."

- "Antibiyotik kullanımına dikkat"

Prof. Dr. Bingöl, çok fazla antibiyotik kullanan bir çocuğun vücudundaki doğal mikroorganizma sayısının da azalacağını, bunun da alerjiye davetiye çıkardığını vurguladı.

Vücuttaki doğal mikroorganizmaların bağışıklık sistemini güçlendirdiğine değinen Bingöl, "Doğal mikroorganizmalar bizi güçlü hale getiriyor ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı hazır tutuyor. Antibiyotik kullandığımız zaman bunları öldürmüş oluyoruz ve fazlaca hijyen sağlamış oluyoruz" dedi.

Bingöl, çocukların sık sık solum yolu rahatsızlıkları geçirmeleri ve tekrarlayan cilt probleminin alerjik hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek, "Çocuklardaki alerjik hastalıkların erken tanınması hem çocuğu rahatlatacak hem de gereksiz ilaç kullanımından kaçınmış olacaktır. O yüzden tekrarlayan şikayetleri olan çocuklarda mutlaka alerjiden şüphe edilmesi gerekir" dedi.

Obezitenin de son yıllarda artış gösterdiğine işaret eden Bingöl, yağlı beslenmenin vücudun toplam yağ miktarını olumsuz etkilediği ve bağışıklık sistemini farklı uyararak alerjiye neden olduğunu sözlerine ekledi.