21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü
21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü
- Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisince, down sendromluların zihinsel problemleri, öğrenme güçlüğü ve konuşma sıkıntılarını aşmaları için özel eğitim almaları gerektiği belirtildi

ANTALYA (AA) - Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisince yapılan açıklamada, down sendromluların erken yaşta özel eğitim almasının önemi vurgulandı.

Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisince 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, down sendromunun hamilelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir durum olduğu belirtildi.

Down sendromlu bireylerin erken çocukluk döneminde fizyoterapi desteği almalarının önemine değinilen açıklamada, "Olası zihinsel problemler, öğrenme güçlüğü, konuşma problemleri içinde erken yaşlarda yoğun biçimde özel eğitim almaları gerekir" denildi.

"Hepimiz birer engelli adayıyız" ile başlayan açıklamaların yerini, "Tüm engelliler normal birey adayıdır" haline gelmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Günümüzde engelli öğrenciler, eğitim yaşamlarında büyük güçlüklerle karşılaşıyor. Engelli öğrenciler ve ailelerinin eğitim hayatları boyunca mücadele etmek zorunda kaldıkları alanlar çok fazla. Evlerinden çıkarak eğitim alan engelliler de iş bulamayınca yeniden evlerine dönmek zorunda kalıyor."

Antalya'da 12 bin 136 engellinin bulunduğu kaydedilen açıklamada, bu engellilere iş olanağı sağlanması gerektiği vurgulandı.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  hamilelik

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  kent

  ,

  engelli