22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali
22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali
- Aspendos Antik Kenti'nde düzenlenen festival kapsamında "İkiz Ruh" operası sanatseverlerle buluştu

ANTALYA (AA) - 22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında Kore Ulusal Operası'nın tarafından "İkiz Ruh" operası sahnelendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce Aspendos Antik Kenti'nde sahnelenen eseri yerli ve yabancı çok sayıda turist izledi.

Yer yer komik olayların yaşandığı romantik bir aşk hikayesine dönüşen ve geleneksel Kore düğünlerinden sahnelerin de olduğu "Ruh İkizi" operası, festival seyircisine Kore kültürünün ve geleneklerinin ile iç içe geçmiş modern gündelik yaşamına yakından bakma fırsatı verdi.

Antalya Devlet Opera ve Balesi ile Kore Ulusal Operası sanatçıları tarafından sahnelenen ve 2,5 saat süren eserin bestesi June Hee Lim'e ait. Balenin rejisörü ise Jae Hyung Seo.

Mersin,  Ankara , Antalya Devlet Opera ve Balesi müdürlüklerinin yanı sıra Kore Ulusal Operası ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tataristan'dan solistlerin de katıldığı festival, 24 Eylül 'de sona erecek. 

- Ruh İkizi

Bay Maeng, Joseon İmparatorluğu'ndaki en zengin adamdır ve politikaya girmek istemektedir. Bu amaçla oğlu Mongwan'ı devlet bakanının kızı Seohyang ile evlendirerek, statü kazanmayı hedefler. Gençler ise ailelerinin ayarladığı bu evlilikten pek hoşnut kalmazlar ve her ikisi de birbirlerini gözetleme planları yaparak gerçek aşkı bulmayı düşler. Mongwan, erkek hizmetçisi Seodong'un kılığına girerken, Seohyang da hizmetçisi İpuni'nin kılığına girer ve ikisi de birbirlerinden habersiz, Dano bahar şenliğinde buluşmak üzere hazırlanırlar.