23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- Kemer ilçesindeki etkinlikte anaokulu öğrencileri, mahkeme salonunda bir duruşmayı canlandırdı

ANTALYA (AA) - Kemer ilçesindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde anaokulu öğrencileri, bu kez adalet çalışanlarının yerine geçti.

Kemer Adliyesi'nde düzenlenen etkinlikte, ilçede bulunan bir özel anaokulunun öğrencileri, mahkeme heyetini, iddia makamını ve avukatları canlandırdı. Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Kağan Doğan ve Asliye Hukuk Hakimi, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Şeyma Ayça Alp ise mizansene göre sanık kürsüsünde yer aldı.

Avukatlar ve adliye personeliyle öğrenci velilerinin de ilgiyle izlediği temsili duruşmada, kimlik tespitinin ardından iddia makamına suçlaması soruldu. İddia makamı ve avukatları canlandıran çocuklar, hep bir ağızdan, "Anne ve babalarımız tablet bilgisayarla oynamamıza izin vermiyor" diye bağırdı. 

Bunun üzerine mizansen gereği anne-babaları temsilen sanık kürsüsünde bulunan Kürşat Kağan Doğan ve Şeyma Ayça Alp, bilgisayar ve internetin çocukların gelişimine zararlı olduğunu düşündüklerini ifade ederek savunma yaptı.

Mahkeme heyetindeki çocuklarla kısa bir görüşme yapan temsili mahkeme heyeti başkanı öğrenci Göktuğ Beyrek, kararı, "Anne babaların izniyle hafta içi ve hafta sonu bir saati geçmemek şartıyla öğrenciler tablet bilgisayar kullanabilir" diye açıkladı.

Öğrenciler daha sonra 23 Nisan şiirlerini okudu. Mahkeme salonundan sonra baro odasına geçen minik öğrencilere, çeşitli hediyeler verildi.