23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- Antalya, Burdur, Isparta ve Muğla'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi

ANTALYA (AA) - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Antalya, Isparta, Burdur ve Muğla'da törenlerle kutlandı.

Antalya'daki kutlamalar kapsamında Vali Muammer Türker, koltuğunu Hanım Ömer Çağıran İlköğretim Okulu öğrencisi Defne Öztürk'e bıraktı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün 95 yıl önce demokrasinin temelini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak attığını ifade eden Öztürk, Cumhuriyet kurulduktan sonra 23 Nisan'ı çocuklara armağan eden Atatürk'ü rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Temsili Vali Defne Öztürk, "Huzurlarınızda Türkiye'ye layık olabilmek için daima çalışacağımıza ve çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracağımıza söz veriyoruz" dedi. 

Turizmin ve tarımın başkenti Antalya'nın, Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirten temsili Vali Öztürk, bu nedenle kentin temizliği, güvenliği, ulaşımı, tanıtımı ve yatırımlarının çok önemli olduğunu vurguladı. Antalya'nın G20 Zirvesi, Dünya Botanik EXPO'su gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacağını hatırlatan Defne Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Emniyet Müdüründen bu konulara ilişkin telefonla bilgi alarak, talimatlarda bulundu.

Makamda hazır bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'dan da bilgiler alan Öztürk, "Milli ve manevi değerlere sahip çıkarak aileme ve ülkeme faydalı bir insan olacağıma söz veriyorum" dedi.

Öztürk, kendisine koltuğunu emanet eden Vali Muammer Türker'e teşekkür etti ve herkesin Regaip Kandili'ni kutladı.

Temsili Vali Defne Öztürk'e hediyeler vererek başarılar dileyen Vali Muammer Türker, "Defne Öztürk'ün makamda sembolik de olsa gösterdiği performans, olaylara yaklaşımı takdire şayan. Kendisini, ailesini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum" dedi.

- Karaalioğlu Parkı'ndaki kutlamalar

Kutlamalar daha sonra Karaalioğlu Parkı'nda devam etti. Programı Vali Muammer Türker, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda vatandaş ve turist izledi.     

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Büyük Önder Atatürk'ün 23 Nisan'ı Türk ve tüm dünya çocuklarına armağan ettiğini hatırlattı.

Atatürk'ün inanç ve dualarla kurulan yeni ve genç Türk devletinin geleceğini çocuklarda gördüğünü belirten Gülay, bugün konulan hedefler doğrultusunda hızla ilerlendiğini kaydetti.

TRT 37. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğine katılan ülke çocukları ile çeşitli okullardan öğrencilerin hazırladığı gösteriler ilgiyle izlendi. Program sonunda Vali Muammer Türker ve protokol üyeleri çocukları kutlayarak bir süre şarkılarına eşlik etti.

- Isparta

Isparta Valiliği önünde gerçekleşen törende İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi. 

Daha sonra Isparta Valisi Vahdet Özkan, Mustafa Şener İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencileri Ennur Şimşek ve Nadir Toprak Erdemir'i makamında kabul etti. Valilik koltuğuna oturan öğrenci Şimşek, "Atatürk bugünü Türk çocuklarının yanı sıra tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bugünü tüm dünya çocukları ile kutlama mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyada tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun" dedi. 

Şimşek, İl Milli Eğitim Müdürü Can'ı arayarak yeni bir okul yapılması talimatını verdi. Emniyet Müdürü Halil Altan ile de görüşen Şimşek, okullarda görev yapan polisler için Altan'a teşekkür etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni Halıkent Spor Salonuna devam etti.

- Burdur

Burdur Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Bu sırada  CHP  İl Teşkilatı üyeleri, Bayram'ı alkışlarla protesto etti. 

 CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, gazetecilere yaptığı açıklamada, "içi boş bir program" hazırladığı için Bayram'ı kınadıklarını söyledi. 

Törene CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlama programı kapsamında Bahçelievler İlkokulu öğrencileri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans Salonu'nda gösteri düzenledi. 23 Nisan konulu şiir, şarkı ve dans gösterileri sunan öğrenciler beğeni topladı. Buradaki programa Vali Hasan Kürklü de katıldı.

- Muğla

Muğla'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çelenginin sunulmasıyla başlayan kutlamalar, Emirbeyazıt İlkokulu'nda devam etti.

Törene Vali Amir Çiçek, Vali Yardımcısı Kamil Köten, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Alay Komutanı Halil Çelik, daire müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın dünyada çocuklara armağan edilen ve tek evrensel özelliği taşıyan bayram olduğunu söyledi.

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" anlayışıyla demokrasi ve Cumhuriyet'in temellerinin 23 Nisan'da atıldığını belirten Kırbaç, "Sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, her yerde barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir" dedi.

Törende öğrencilerin hazırladığı şiir, dans, ritm korosu, halk oyunları, piyano, balon patlatma gibi etkinliklerde çocuklar gönüllerince eğlendi.