24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Antalya Valisi Türker: - "Ürünü insan olan, insanı ilmik ilmik işleyerek, toplumu oluşturan öğretmenlerimiz, insanlık adına çok saygın bir mesleğin mensuplarıdırlar"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, öğretmenlerin insanlık adına çok saygın bir mesleğin mensupları olduğunu bildirdi. 

Türker, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ulusal kalkınmanın temelinin eğitim ve öğretimden geçtiğini belirtti. 

Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesinin, ancak eğitim, öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesiyle mümkün olabileceğinin altını çizen Türker, "Eğitim sorunlarını çözememiş ve eğitime gereken önemi vermeyen toplumların kalkınmasından söz etmek mümkün değildir. Bu sebeple ülkemizin daha ileri gidebilmesi için eğitimin kaliteli ve bilimsel metotlar ile yapılması gerekmektedir" ifadesini kullandı. 

Türker, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür" sözünü anımsattı.

Söz konusu sözde de açıkça görüldüğü gibi çağdaş medeniyetler seviyesine fikri, vicdanı, irfanı hür nesillerle ulaşılabileceğine işaret eden Türker, şunları kaydetti: 

"Ürünü insan olan, insanı ilmik ilmik işleyerek, toplumu oluşturan öğretmenlerimiz, insanlık adına çok saygın bir mesleğin mensuplarıdırlar. Bu nedenle milletimizin geleceği olan ve onu çağdaş medeniyetler seviyesine çıkaracak olan çocuklarımız, uygar ve kültürlü bireyler yetiştiren ve topluma büyük katkı sağlayan öğretmenlerimize emanettirler. Bu vesileyle, bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü içtenlikle kutluyor, bütün öğretmenlerimize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum."