24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
- AK Parti İl Başkanı Sümer: - "Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür"

ANTALYA (AA) - AK Parti  İl Başkanı Rıza Sümer, haberleşme özgürlüğünün son derece önemli olduğunu belirterek, "Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür" dedi.

Sümer, Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, yazılı ve görsel basının kamuoyunun bilgilenmesinde önemli bir unsur olduğunun vurgulayarak, bağımsız ve tarafsız basının varlığının, toplumun bilinçlenmesinin, demokrasinin güçlenmesinin ve kökleşmesinin en önemli koşullarından olduğunu bildirdi.

Kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimseyen, kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından olduğuna işaret eden Sümer, mesajında şunları kaydetti:

"Basının üstlendiği bu çok önemli görev, basının sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesini, basın özgürlüğünün her şart altında gözetilmesini gerektirmektedir. Sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktasıdır. Basınımız, bugün teknolojik yenilikleri yakından takip ederek gelişimini sürdürmekte, sanal ortamda da kamuoyunun beklentilerini karşılayacak düzeyde hizmetleriyle etkinliğini artırmaktadır. Farklı görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür. Doğru, eksiksiz ve tarafsız haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, söz konusu özgürlüklerin korunması açısından basınımıza düşen yükümlülüklerdir."

Sümer, mesajında, Türk basınına çalışmalarında başarılar diledi ve görevi başında hayatını kaybeden basın çalışanlarını saygıyla andığını belirtti.