24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
- Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yeni: "107 yıl sonra hala örtülü sansür ve benzeri sıkıntıların gözle görülür bir şekilde gazetecilerin üzerinde büyük baskı yaratması, bu özel günün 'bayram' olarak kutlanmasını engellemektedir"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, 107 yıl sonra hala sansür ve benzeri sıkıntıların gazetecilerin üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Aynı zamanda Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı da olan Yeni, yayımladığı mesajda, 24 Temmuz'un "basındaki sansürün kaldırılması ve basın bayramı" olarak kutlandığını hatırlattı.  

Söz konusu günü "bayram" gibi geçirmenin tüm basın çalışanlarının hakkı ve dileği olduğunu vurgulayan Mevlüt Yeni, ancak 24 Temmuz'ların bayram havasında geçmediğini savundu.

Medya 'nın "doğru, tarafsız ve objektif habercilik" anlayışıyla kamuoyunu bilgilendirdiğine işaret eden Yeni, gazetecilerin, olaylar ve her türlü gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirme görevini yerine getirirken, kamuoyu oluşturarak önemli bir güç merkezi olma durumunda olduğunu bildirdi.

Mevlüt Yeni, gazetecilerin bilinçlendirme misyonuyla yazdıkları haberleri nedeniyle birçok ithama maruz kaldıklarını, manen ve bedenen bedeller ödediklerine işaret ettiği mesajında, şunları kaydetti:

" Türkiye 'nin, gazetecilerin yaşadığı sıkıntılarda dünyada birçok ülke arasında ön sıralarda olması bizi derinden üzmektedir. 107 yıl önce sansürün kaldırılmış olması gazeteciler için büyük bir kazanımdır, ancak 107 yıl sonra hala örtülü sansür ve benzeri sıkıntıların gözle görülür bir şekilde gazetecilerin üzerinde büyük baskı yaratması, bu özel günün 'bayram' olarak kutlanmasını engellemektedir." 

Medyanın içinde bulunduğu olumsuz durumdan medya patronları ve üst düzey yöneticilerinin de payı olduğuna inandığını vurgulayan Yeni, Türkiye'nin gelişimi için medyanın özgür, medya çalışanlarının da özlük haklarına tamamen kavuşmuş olması gerektiğine değinerek, tüm gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı.


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Medya

  ,

  ülke

  ,

  Kamuoyu