24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
- AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse - "Kamuoyunu bilgilendirmek birinci görevi olan basın mensupları, bu süreçte sağduyulu hareket etmeli, ülkemizdeki birlik ve beraberliği, ekonomik istikrarı bozmayı amaçlayan bu saldırılardan çıkar sağlamak isteyenlere fırsat vermemelidir" - CHP Antalya Milletvekili Budak: - "Sansürün, otosansürün, baskının olmadığı, basın çalışanlarının özgürce inandıklarını yazabildikleri bir Türkiye dileğiyle tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutluyorum" - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Demokrasimizin gelişmesi, ülkemizin ilerlemesi, hedeflerine ulaşması, şeffaf yönetim konusunda basınımızın üzerine çok önemli görevler düşmektedir"

ANTALYA (AA) - AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayımladı.

AK Parti Milletvekili Mustafa Köse, basın bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, kamuoyunu bilgilendirmek ve güçlü bir demokrasi için basın mensuplarına çok önemli görevler düştüğünü bildirdi.

Türk basınının gelişimi, teknolojik yeniliklere uyum sağlayabilmesi, daha hızlı ve özgürce haber sunabilmesi açısından 24 Temmuz'un çok önemli bir dönüm noktası olduğuna dikkati çeken Köse, son günlerde yaşanan terör olaylarına da değindi.

Ülkede son 13 yıldır AK Parti hükümeti ile sağlanmış güven ortamını bozmaya dönük saldırıları üzülerek izlediklerini belirten Köse, mesajında, "Dış güçler tarafından da desteklenen bu saldırıları düzenleyenleri ve bunlara destek olanları lanetliyorum. Bu saldırılarda hayatını kaybeden asker ve polislerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralanan güvenlik güçlerine de acil şifalar dilerim" ifadesini kullandı.

Türkiye 'nin çok büyük ve güçlü bir ülke olduğunun altını çizen Köse, mesajında şunları kaydetti:

"Hükümetimiz ve güvenlik güçlerimiz, bu saldırılara karşı gereken müdahaleyi yapmıştır. Terör saldırıları ile ilgili yurtiçinde de operasyonlar devam etmektedir. Millet olarak birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece, bu saldırılar sonuçsuz kalacaktır. İçinde bulunduğumuz süreçte, basın kuruluşlarına ve basın mensuplarına çok önemli görevler düşmektedir. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bu tür saldırılar çok iyi analiz edilmeli. Kamuoyunu bilgilendirmek birinci görevi olan basın mensupları, bu süreçte sağduyulu hareket etmeli, ülkemizdeki birlik ve beraberliği, ekonomik istikrarı bozmayı amaçlayan bu saldırılardan çıkar sağlamak isteyenlere fırsat vermemelidir. Her ne amaçla yapılırsa yapılsın, hedefi kim olursa olsun terörü lanetliyoruz. Bu ortamdan siyasi çıkar sağlamayı amaçlayanlara milletimiz prim vermeyecektir. Yurtiçi ve yurtdışından destekli bu şer güçler, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır."

- CHP Milletvekili Budak

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da mesajında, demokrasinin ve özgürlüğün temel koşulunun basın özgürlüğü olduğunu kaydetti.

Budak, mesajında, "Sansürün, otosansürün, baskının olmadığı, basın çalışanlarının özgürce inandıklarını yazabildikleri bir Türkiye dileğiyle tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutluyorum" dedi.

- Büyükşehir Belediye Başkanı Türel

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, mesajında, Basın Bayramı vesilesiyle bütün gazetecilerin bayramını kutladı.

Asıl mesleğinin gazetecilik olduğunu hatırlatan Türel, mesajında, "30 yıl boyunca muhabirlikten, köşe yazarlığına, gazete sahipliğine kadar bu mesleğin her bir kilometre taşında görev aldım. Sürekli sarı basın kartı sahibi bir meslektaşınız olarak, demokrasinin olmazsa olmazı olan basının kamuoyunu tarafsız, doğru ve hızlı bilgilendirme, toplumu aydınlatma mücadelesini en iyi bilenlerden biriyim" ifadesini kullandı.

Türk basının geçirdiği süreçlerin, hem bir gazeteci hem de siyasetin her kademesinde yer almış bir politikacı olarak hep içinde olduğunu ifade eden Türel, gazetecilerin kaleme aldığı yazıları, siyasi duruşları nedeniyle faili meçhul cinayetlere kurban gittiği dönemleri hala unutmadığını kaydetti.

Basın kuruluşlarının demokrasinin olmazsa olmazları olduğunu bildiren Türel, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Özgür basın olmadığı sürece demokrasilerde bahsedilemez. Demokrasimizin gelişmesi, ülkemizin ilerlemesi, hedeflerine ulaşması, şeffaf yönetim konusunda basınımızın da üzerine çok önemli görevler düşmektedir. Bu görevi bu zamana kadar başarı ile yerine getiren Türk basının üzerine düşen görevi bundan sonra da tarafsızca yerine getireceğine inancım tamdır. Bu anlamlı günde, bir kez daha basın sektörünün bütün çalışanlarını en kalbi duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."