29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
- ATSO Başkanı Çetin: - "Bugün en büyük vatanseverlik sevgi dilini kullanmaktır"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin?, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çetin, mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin geçirdiği zor süreçlere rağmen İslam ülkeleri arasında demokraside ve ekonomide en ileri ülke olduğunu belirterek, bu tabloyu korumak için ayrışmadan, hep birlikte güç birliği yaparak, yürümeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, 1923'te, milli mücadele sonrasında modern bir ülke meydana getirmek ve en ileri milletlerin düzeyine çıkma hedefiyle Cumhuriyet'i kurduğunu hatırlatan Çetin, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet, Türk, Kürt, Arap, Gürcü, Alevi, Sünni, Hristiyan, Yahudi demeden, 'Ne mutlu Türk olana' demeden, 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganıyla bir millet inşa etti. Atatürk ve arkadaşları, ileri batı ülkelerinin hukukunu benimsediler, çok partili sisteme geçerek demokrasinin yolunu açtılar. Türkiye Cumhuriyeti, zorluklara rağmen, darbelere rağmen İslam ülkeleri arasında demokraside ve ekonomide en ileri ülke oldu. Cumhuriyetimizin kurucularını bir kez daha şükranla anıyorum."

Cumhuriyet'in 92. yıl dönümünü tam bir güven ve gurur tablosu içinde kutlayamadıklarını dile getiren Çetin, bir ülke için en büyük tehlikenin, vicdanların bölünmesi, ortak vicdanın kaybedilmesi ve toplumun kutuplaşması olduğunu belirtti.

Çetin, "İnsanı insan yapan özelliği vicdandır. Türkiye ortak vicdanı tekrar inşa etmek zorundadır. Siyasi kamplaşmanın sona ermesi bugün en büyük ihtiyaçtır ve bugün en büyük vatanseverlik sevgi dilini kullanmaktır, uzlaşmaktır. Ülke olarak kritik bir dönemden geçiyoruz. 92 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti bu kritik günlerin üstesinden gelecek güçtedir. Birlik ve beraberlik içerisinde bu günleri de bir an önce atlatacağız" ifadesini kullandı.