3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Antalya'daki törenlerde Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılmasına down sendromlu çocuklar da eşlik etti, okunan İstiklal Marşı işaret diline çevrildi

ANTALYA (AA) - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Antalya'da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Antalya Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay ile down sendromlu öğrenciler Ahmet Canbaş ve Furkan Yılmaz tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı sırasında, Kepez İşitme Engelliler Ortaokulu İşaret Dili Korosu da marşı işaret diline çevirdi.

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, burada yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün dünyadaki engellilerin seslerini duyurabilmek için kazanılmış sınırlı olanaklardan biri olduğunu belirtti.

Tören, Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu'nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sona erdi.

- "En büyük sorun beyinlerdeki engeller"

Etkinliğe, İstanbul'dan Ankara'ya akraba ziyaretine gelen bedensel engelli çift Mustafa Müftüoğlu (32) ve eşi Seher Müftüoğlu (28), bir yaşındaki çocukları Halil Mert ile katıldılar.

Mustafa Müftüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşiyle Ankara'daki Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulu'nda tanıştığını ve iki yıl önce evlendiklerini söyledi.

Kenti gezerken etkinliği görerek katıldıklarını dile getiren Müftüoğlu, "Engelliler olarak Allah'ın izniyle aşmadığımız sıkıntı yok. Kimisini kolaylıkla, kimisini zorla aşıyoruz. En büyük sorun beyinlerdeki engeller" diye konuştu.

Seher Müftüoğlu da eskiye oranla engellilerin çok daha iyi ve rahat durumda olduğunu ifade ederek, son zamanlarda engellilere önem verildiğini kaydetti.