"3. Uluslararası Medya Eğitim Programı"

"3. Uluslararası Medya Eğitim Programı"
"3. Uluslararası Medya Eğitim Programı"
- TRT Genel Müdürü Göka: - "Biz, TRT'yi uluslararası anlamda bir eğitim merkezi haline de getirmek istiyoruz" - "Medya, önemli bir güç. En azından bu dünyadaki bilgi dağıtma işini, haber dağıtma işini, artık tekel haline gelmiş birçok kurumdan kurtarıp hep birlikte bir üretim gerçekleştirelim"

ANTALYA (AA) - TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TRT'yi uluslararası bir eğitim merkezi haline getirmeyi istediklerini söyledi.

TRT'nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği "Uluslararası Medya Eğitim Programı", Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde başladı.

Programın açılışında konuşan TRT Genel Müdürü Göka, Asya Pasifik Yayın Birliği ve Avrupa Yayın Birliği gibi kuruluşlara bağlı birçok kamu ve özel yayın temsilcilerinin katıldığı eğitim programının, aslında bir bilgi ve tecrübe paylaşım programı olduğunu söyledi.

"Biz, TRT'yi uluslararası anlamda bir eğitim merkezi haline de getirmek istiyoruz" diyen Göka, TRT'yi bir üs, bir merkez haline getirerek kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak istediklerini vurguladı.

Göka, eğitim merkezi olma işini önemsediklerini belirterek şöyle devam etti:

"Teknoloji, hakikaten baş döndürüyor. Ne zaman, hangi şeye yetişeceğimizi gerçekten şaşırıyoruz. Yine de teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamak için var gücümüzle çaba sarf ediyoruz. Bunu, zaman zaman kısıtlı bütçelerle yapıyoruz. Zaman zaman bir vizyon açarak mümkün olduğu kadar yatırımı genişleterek bu teknoloji yarışında geri kalmamaya, hatta biraz ön almaya gayret ediyoruz."

Göka, 4K teknolojisinin televizyonculukta önemli bir gelişme olduğuna işaret ederek "Çözünürlük olarak hesaplarsanız izleyiciye daha kaliteli görüntü sunma imkanı... Radyoda da DAB yayınları... TRT, burada da ön almak üzere. Daha sonra DAB Plus gelecek. Sırası geldikçe teknoloji imkanlarından yararlanarak izleyiciye sunmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

- "TRT, sizin TRT'nizdir"

Göka, bu tür eğitim programlarının birlikteliği geliştirmek açısından önemli olduğunu dile getirerek "Tekrar etmek istiyorum, TRT, sizin TRT'nizdir, hepinizin TRT'sidir. Eğer bir ihtiyaç hasıl olursa TRT bunu karşılamak için elinden geleni yapacaktır. Lütfen TRT'yi kendi ülkenizin medya organı gibi değerlendirin" dedi.

Medyanın çok önemli bir güç olduğuna dikkati çeken Göka, "En azından bu dünyadaki bilgi dağıtma işini, haber dağıtma işini, artık tekel haline gelmiş birçok kurumdan kurtarıp hep birlikte bir üretim gerçekleştirelim" değerlendirmesini yaptı.  

"TRT'yi size kardeş sofrası gibi açıyoruz" diyen Göka, "Lütfen herkes, istediği kadar TRT'den istifade etsin. Biz de sizin o sofra etrafında bulunuşunuzdan gurur duyalım" ifadesini kullandı.

- TRT Genel Müdür Yardımcısı Durdu

TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu da eğitimde Moğolistan'dan Somali'ye, Azerbaycan'dan Fas'a, Makedonya'dan Tayland'a kadar 47 ülkeden katılımcı bulunduğunu belirtti. 

TRT'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin en eski kurumlarından olduğuna işaret eden Durdu, 1927'de radyo, 1968'de de televizyon yayıncılığına başlayan TRT'nin bugün 15 televizyon ve 16 radyo kanalıyla 41 lehçe ve dilde yayın yapan dünyanın en büyük medya kuruluşlarından olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 1990'lı yıllarda başlayan özel sektör radyo ve televizyon yayıncılığının da TRT tecrübesinin bir ürünü olduğunu anlatan Durdu, TRT'nin yayıncılıkta bir okul işlevi gördüğünü ifade etti.

Durdu, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve medya dünyasındaki değişimle ülkelerin sınırlarının ortadan kalktığını, kültürlerin iç içe geçtiğini ve dünyanın adeta küçük bir köye dönüştüğünü aktararak yeni medya ortamı, araç bolluğu, üretilen bilginin çokluğu ve bilginin iletim hızı nedeniyle bireylerin ve kurumsal yapıların zorlanmaya başladığını söyledi.

İletişim ve medya sektöründeki gelişmelerin yeni bir kuşak meydana getirdiğini ifade eden Durdu, elinde medya araçlarıyla iletişim kuran, duygu ve düşünce üreten bu yeni kuşağı yakalayacak yeni içerikler üretmek gerektiğini söyledi.

Durdu, bu gerçekleri görerek hareket etmek gerektiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Bir yandan sanatçı gibi bir eser ortaya koyacağız, diğer taraftan bir mühendis gibi bu yayımlayacak en iyi mecraları oluşturacağız, bir taraftan da bir işletmeci gibi en etkili pazarlama stratejilerini geliştireceğiz. Ben, farklı ülkelerden gazetecilerin, yayıncıların bir araya gelmesini önemsiyorum. Bugün dünyadaki iletişim, belli merkezlerden ve tek taraflı bir şekilde oluşturulmuş durumda. Ülkelerimizde meydana gelen olaylar da bu tekçi bakış açısıyla dünyaya servis ediliyor. Kısacası küresel ölçekli networklerin dezenformasyonuyla karşı karşıyayız. Bundan dolayı da sayısız sorunlar yaşıyoruz. Adını küreselleşme, enformasyon çağı, bilgi çağı, nasıl adlandırırsanız adlandırın bu yeni dönem, yeni bir dikkat ve yeni bir sorumluluk göstermemizi gerektiriyor. İnsani ve evrensel değerleri daha çok gözetmemiz gereken bir sorumluluk."

- 47 ülkeden 115 medya mensubu katılıyor

14 Aralık'a kadar sürecek eğitim programına 47 ülkeden 115 medya mensubu katılıyor. 

Programda, yurt dışından gelen medya çalışanlarına mesleki konularda katkıda bulunmak amacıyla, TRT'nin yayıncılık alanındaki bilgi, birikim ve tecrübesi aktarılacak.

14 televizyon kanalı, 5 ulusal, 5 bölgesel, 3 uluslararası ve 3 yerel radyo istasyonu, trt.net.tr ve trt.world.com ile 41 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını, basılı yayınları, dijital dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapan TRT'nin, 51 yıllık kurumsal tecrübesi çeşitli başlıklarla aktarılacak.

Eğitim programı sonunda, katılımcılara sertifika verilecek.