"3. Uluslararası Paramedik Kongresi ve Ambulans Rallisi" başladı

"3. Uluslararası Paramedik Kongresi ve Ambulans Rallisi" başladı
"3. Uluslararası Paramedik Kongresi ve Ambulans Rallisi" başladı
- Paramedik Derneği Başkanı Nural: - "Yurt dışındaki arkadaşlarımızla istişare ederek Amerikan Ulusal Paramedik Derneği ve Amerikan Cerrahlar Birliğinin ortak programı olan kanıta dayalı tıp çalışmalarının sonucunda elde edilmiş eğitim programını ülkemize kazandırdık"

ANTALYA (AA) - Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Paramedik Derneği işbirliğiyle düzenlenen "3. Uluslararası Paramedik Kongresi ve Ambulans Rallisi" başladı.

Paramedik Derneği Başkanı Sinan Nural, Serik ilçesinde bir otelde düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, bu tür organizasyonların, acil tıp hizmetleri alanında çalışan kişilerin sosyal olarak birlikteliklerinin sağlanması amacıyla yapıldığını söyledi.

Bu alanda çalışanların daha çok kişiye derman olmak ve insanları hayatta tutmak için yoğun çaba sarfetiğini belirten Nural, görevlerini yerine getirirken kendilerini bazen pes edecek kadar umutsuz, bazen de alabildiğince güçlü hissettiklerini anlattı.

Nural, acil tıp hizmetleri alanında çalışanların, hasta ve yaralıların hayatlarından sorumlu olduklarını hatırlatarak, "Kısıtlı imkanlarla insanlara daha fazla fayda sağlamaya çalışırken en büyük gücümüz sahip olduğumuz bilgi, beceri ve tecrübedir. Dolayısıyla üzerimize düşen görevleri yapmak ve sivil toplum kuruluşlarının bu tür organizasyonlarına katılarak kişisel gelişimimizi tamamlamakla yükümlüyüz" dedi.

Dernek olarak paramediklerin kişisel gelişimlerini tamamlamak amacıyla 81 ilde teşkilatlandıklarını hatırlatan Nural, hergün çeşitli illerde tespit ettikleri eksiklikler doğrultusunda hazırladıkları eğitim programlarını Türkiye'nin her yerinde uyguladıklarını kaydetti.

Nural, eğitimlerle her yıl binlerce paramediğe ulaştıklarını dile getirerek, "Ulusal alanda yaptığımız çalışmaların yanı sıra uluslararası gelişmeleri takip edip bu gelişmelerden ülkemiz adına kazanım elde edeceğimiz kısmını meslektaşlarımızla ve acil tıp camiasıyla paylaşmaktayız" ifadesini kullandı.

- "Kadro bekleyen 10 bin paramedik var"

Türkiye'de hastane öncesi travma yaşam desteğine ait eğitim programı olduğuna işaret eden Nural, 2005'ten beri Sağlık Bakanlığının uyguladığı bu eğitim programının bu alandaki büyük eksikliği kapattığını anlattı.

Nural, son günlerde bu alandaki çalışmaların yetersiz kaldığını ve bu eğitim programının güncelliğini yitirdiğini savunarak, "Bu durumda yurt dışındaki arkadaşlarımızla istişare ederek Amerikan Ulusal Paramedik Derneği ve Amerikan Cerrahlar Birliğinin ortak programı olan kanıta dayalı tıp çalışmalarının sonucunda elde edilmiş eğitim programını ülkemize kazandırdık. Bu programı büyük bir başarıyla yürütmekteyiz" diye konuştu. 

Şu anda 15 bin 300 mezun paramedik olduğunu söyleyen Nural, Sağlık Bakanlığında çalışan paramedik sayısının 5 bin 300, kadro bekleyen ise 10 bin paramediğin olduğunu sözlerine ekledi.

- "Acil sağlık hizmetlerinin yeri ve önemi giderek artıyor"

Akdeniz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim Ercan da acil tıp sisteminin sağlık sorunlarında hastaların daha fazla zarar görmesini veya ölümü engellemek için gerekli olan hızlı müdahale ve karar vermeyi içeren sağlık hizmet bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Ercan, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin yeri ve öneminin giderek arttığını anlattı.

Antalya İl Ambulans Servisi Başhekimi Yusuf Günay ise Türkiye'de ilk defa acil sağlık hizmetlerinin 1986'da "077 Hızır Acil Servis" adıyla başladığını hatırlattı. 1993'te Dokuz Eylül Üniversitesinin paramedik bölümünden öğrenci aldığını anlatan Günay, "Böylelikle acil sağlık hizmetleri bilimsel anlamda gelişmeye başladı. 2004'te de ilk defa Sağlık Bakanlığına atama yapıldı. 2011'de Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü kuruldu" dedi.

3. Uluslararası Paramedik Kongresi ve Ambulans Rallisi, 6 Aralık'ta sona erecek.