4. Domatexpo Fuarı değerlendirme toplantısı yapıldı

4. Domatexpo Fuarı değerlendirme toplantısı yapıldı
4. Domatexpo Fuarı değerlendirme toplantısı yapıldı
ANTALYA (AA) - Kumluca'da bu yıl 4'üncüsü yapılacak Domatexpo Fuarı öncesi, değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.Kumluca Belediyesi'ndeki...

ANTALYA (AA) - Kumluca'da bu yıl 4'üncüsü yapılacak Domatexpo Fuarı öncesi, değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Kumluca Belediyesi'ndeki toplantıya, Kaymakam Polat Kara, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Adem Aydın , Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Günay, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, Komisyoncular Derneği Başkanı Selahattin Okur ve MSK Fuarcılık sahibi Mehmet Sedat Kolcuoğlu katıldı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Türkiye 'de ürün bazlı tek fuarın Domatexpo Fuarı olduğunu ve bu fuarın hem domates üretimi hem de yörenin Türkiye ve dünyada tanınırlığına büyük katkı sağladığını söyledi.

Fuarın daha da geliştirilerek daha fazla kitleye ulaşması için geçmiş yıllarda bazı etkin çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çetinkaya, bundan sonra da aynı şekilde fuarın yaşayabilmesi ve devamlılığını sağlaması açısından çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Çetinkaya, şunları söyledi:

"Domatexpo Fuarı'nın daha geniş kitlelere ulaşması her yıl farklı temalar altında yapmaya gayret ediyoruz. Geçen yıllarda, 'Domates ve çocuk ', 'Domates ve biyolojik mücadele' gibi temalar altında yapıldı. Bu yılki teması ise 'Domates ve Sera Teknolojileri' olarak belirlendi. Artık buradan hareketle yapmamız gereken, yine geçmiş yıllarda olduğu gibi domates üretimimizin sağlıklı, biyolojik mücadelelerle ve modern tesislerde üretildiğinin halkımıza anlatılması, tanıtılması olacak. İnşallah güzel bir fuar organizasyonu gerçekleşir, yapılan çalışma hem bölgemiz domates üretimine katkı sağlar."

Fuarın, yurtdışında da açılarak gelecekte uluslararası bir fuara dönüşmesinin de bölge ve ülkeye sağlayacağı katkının büyük olacağını vurgulayan Çetinkaya, bunun için özellikle sağlam bir temelle bölge üreticisi ve yerli firmaların fuara daha katılımlarının sağlanması gerektiğini kaydetti.

MSK Fuarcılık Genel Müdürü Buket Tekinsoy da bu yılki yüzde 80 oranında stantların firmalar tarafından belirlendiğini, diğer alanlar için de görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Fuara ağırlıklı olarak ilk üç yıl yurtiçi ziyaretçilerin katıldığını ifade eden Tekinsoy, bu yıl şu ana kadar Kosova ve Gürcistan'dan da fuara ziyaretçi bağlantıları yapıldığını, ayrıca fuar etkinliklerinin medyada tanıtımlarının yapılması için de bazı çalışmalar yürüttüklerini belirtti.